20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Zülfü Livaneli Serenad

Zülfü Livaneli SerenadGüzel sesi ile tanıdığımız Zülfü Livaneli, aynı zamanda güçlü bir kalemdir de. Köşe yazıları haricinde romanlarında kullandığı üslup ve yarattığı karakterler de oldukça fazla konuşulmuştur edebiyat dünyasında.

Zülfü Livaneli’nin birçok romanı vardır yalnız benim için vasatın üstündeki romanı Serenad adlı romanıdır. Romana genel bir değerlendirmede bulunmak gerekirse; Serenad bir aşk romanıdır. Savaş ile aşkın birleşimi olan bir romandır daha doğrusu. Daha da derine inmek gerekirse bir Yahudi- Alman hikayesidir. Mekan, Türkiye’de geçer ki bu aşkı da; o aşkı sonradan duyan bir kadın kaleme alır.

Şöyle anlatalım: Anlatımız Maya Duran. Kitabın 11.sayfasında bir pasaport yardımıyla tanıtılıyor kendisi zaten. Anlatıcımızın ağzından anlatılıyor zaten roman; yani birinci tekil anlatıcı kullanılmış.

36 yaşında olan Maya, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde memur olarak çalışmaktadır. Bir küçük erkek çocuğu annesidir ve kocasından ayrılmıştır. Sevgili Tarık ile sorunlarının olmasının yanı sıra pek de mutlu ve dopdoplu yaşadığı bir hayatı  var diyemeyiz.

Yalnız onun hayatı Almanya’dan gelen bir profesör ile değişir. Kitabı okurken Maya’nın Tarık’tan uzaklaşmasını ve profesör ile geçirdiği dakikalar ile yanlış bir yönelime kapılıyorsunuz. Bir nevi olayın düğüm kısmında siz de düğümleniyorsunuz yalnız romanın yarısında tüm yanılgılarınız doğrulara eriyor.

Bu kitap daha doğrusu roman, birkaç güzel saati sizlere vaat ediyor. Yalnız bu roman bir müziği olan romanlardan : Flubber Scherd – Serenad

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*