15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Zeytindağı ve Falih Rıfkı Atay

Zeytindağı ve Falih Rıfkı AtayBu kitabı okumak âdeta bir borçtur ve bir vazifedir” der Behçet Kemal Çağlar.

Ardından Türkiye’nin sayılı eleştirmenlerinden olan ve bugün hala oldukça önemsenen Nurullah Ataç, Zeytindağı için şunları söyler: “ … Zeytindağı’nı seve seve okudum. Zaten başladıktan sonra bırakmak kabil değil. Bence bu yeni kitabında Falih Rıfkı’nın üslubu, öbür kitaplarından daha göz kamaştırıcıdır ve zannedersem en güzel haline vâsıl olmuştur. Zeytindağı, bugünkü Türkçe ile ne kadar kuvvetli anlatım yapılabileceğine sağlam bir delildir”

Bütün bu yorumlar, kitabın arka kapağına taşınmış zaten. Ben, sadece bir eleştirmenin ve bir romancının görüşüne yer verdim çünkü ben Falih Rıfkı’yı onlar kadar iyi anlatamam size.

Ne desem nereden başlasam bilemiyorum Falih Rıfkı için. Aslında konu, Falih Rıfkı Atay da değil, onun son eseri ve benim için şaheseri : Zeytindağı. Zeytindağı, Suriye cephesini anlatıyor bize. Parmak ısırtan bir üslubun yanı sıra epi topu 200 sayfacık olan kitap sizi oradan oraya sürüklüyor.

Suriye Cephesine atanan bir subay ve subayın yaşadıklarını tarihi gerçekler kapsamında aksettirilmiş. Bu subay Cemal Paşa ile de karşılaşıyor, Halide Edip ile de sohbette bulunuyor ve uzaktan da olsa Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şanına nail oluyor.

Sonuçta bir savaş, bir cephe anlatılıyor nesi ilgi çekici diyebilirsiniz ama bir savaşın tüm gerçeği, bir savaşın en çıplak en ayıp hali anlatılıyor size “acıtasyon” yapmadan. Anlatımı, dil kullanımı ve samimiyeti sizi kitaba hapsediyor Atay.

Tarihini bilmenin bir borç olduğu bu ülkede Zeytindağı, mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitaptır.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*