15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Yurt Dışından iPhone Alınır mı?

Ne yazık ki sizinde bildiğiniz üzere ülkemizde elektronik cihazlar oldukça pahalı. Bunların belkide en başında akıllı telefonlar gelmekte. Sizde bir akıllı telefon almak istediğinizde, genellik ile “bir kere alim en iyisi olsun” diyerek almak istiyorsunuz. E ülkemizde ki akıllı telefonların fiyatlarını düşününce ister istemez 2000 TL’nin üzerine çıkmak durumunda kalınıyor. Bu fiyatın üstüne çıkıldığında ise 2-3 alternatif bulunuyor. Bunlardan en çok tercih edileni de kuşkusuz iPhone oluyor.

Eğer yurt dışına çıkabilme imkanınız var ise ya da çıkmış bir tanıdığınız var ise muhtemelen iPhone fiyatlarının ülkemize göre oldukça uygun olduğunu görmüş ya da duymuşsunuzdur. Fakat bu nokta da bazı dikkat edilmesi gereken hususlar var.

iphone5_2450915bAmerika Birleşik Devletleri’nden kontratsız iPhone almak isterseniz, Apple’ın mağazalarında 800 Dolar gibi fiyat etiketi olduğunu göreceksiniz. Fakat iPhone’u sadece almak ile bitmiyor. Ülkemize döndüğünüzde cihazınızın IMEI kaydını yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için 100 Türk Lirası gibi bir fiyat ödemeniz gerekiyor.  IMEI kaydı sırasında pasaport soruluyor. Burada en dikkat etmeniz gereken durum ise, pasaportunuz üzerine kayıt olacak cihazınız için pasaportunuzun geçmişe dönük 2 yıl boyunca hiç bir cihaz kayıt etmemiş olmanız gerekiyor. Yani geçtiğimiz 2 yıl içerisinde yurt dışından cihaz getirip pasaport kaydı yaptırdı iseniz, 2 yılın geçmesini beklemeniz gerekiyor. Ya da tanıdığınızın pasaportu ile kayıt ettirebilirsiniz.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*