15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Yazı Makinesi Ahmet Mithat Efendi

Yazı Makinesi Ahmet Mithat EfendiAhmet Mithat Efendi, Tanzimat dönemi yazarlarındadır. Lakabı ise “Yazı Makinesi”dir. Yazı makinesi lakabını hak etmedi diyemeyiz çünkü hayatı boyunca kitaplar yazmıştır. Ahmet Mithat Efendi, 1844 doğumludur. Basın kimliğinin yanı sıra kullandığı yazar kimliğini de hayatı ile özdeşleştirmiş ender bir kişiliktir. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim, Ahmet Mithat, ilk popüler hatta biraz da magazinel ilk yazarımızdır

Sanat toplum için değil
Sanat toplum içindir anlayışını yıkmamıştır Ahmet Mithat; lakin daha iyi bir anlayışla eserlerini yazmıştır: Halkı sanatı anlayacak kadar eğitmek, halkın seviyesine inmek yerine halkın seviyesini aydın statüsüne çıkarmak. Bu bakımdan oldukça “Garip” bir tarzla yazar.

Ansiklopedik roman
Ahmet Hamdi, bir roman yazarken o romana sizi emanet etmez. Tam tabiriyle nefesi ensenizdedir. O halde ki arada bir romanı bölüp size hitap ederek bilmediğinizi düşündüğü bir şey hakkında bilgi verir. Bu sizi, oldukça sıkabilir ya da sizi romana daha çok çekebilir bilemem ama o dönemde Ahmet Mithat’ı popüler etmeye yetmiş bu teknik.

Tercüman-i Hakikat
Yayıncı kimliği ile öne çıkan Tercümen-i Hakikat, uzun yıllar varlığını sürdürmüştür.  1878 yılında yayınlanmaya başlanmıştır ve Osmanlı döneminin en etkili gazetelerindendir. İlk yıllarda tüm yazılar Ahmet Mithat’ın kaleminden çıkıyordu fakat daha sonra gazete yaygınlaşınca Ahmet Rasim’den Hüseyin Rahmi’ye kadar birçok yazar, bu gazeteye yazılar yazmaya başlamıştır.

Ahmet Mithat’ın eserleri, yüzü aşkındır ve üstelik bu eselerde çelişkiler de mevcuttur. Mamafih çok para haramsız çok söz yalansız olmaz demişler, katlanıyoruz …

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*