20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Yazarın Özel Hayatı Yazdıklarını Etkiler mi?

Yazarın Özel Hayatı Yazdıklarını Etkiler mi?Biz ülkece ve milletçe her işin magazinel kısmını merak etmeye çok meyyaliz. Velev ki çok beğendiğimiz bir yazarın geçmişinde bir aşk parçası bulalım ya da ondan çapkıyane bahsedişleri duyalım hemen dikkat kesiliriz. Hatta son yıllarda Türkiye’de en çok satan kitapların da yazar ve şairlerin günlük maiyetindeki kitapları olması da tesadüf değil. Bu kitaplar, genelde yazarlar hayatlarını kaybettiklerinde ailelerinden izin alınarak araştırmacılar tarafından basılıyor. Yani yazar ya da şair, günlüklerini okunsun diye tutmadığı halde biz okuyoruz.

Peki neden ?

Bir şair ya da yazarın özel hayatı bizi neden etkilesin ya da etkime gereği duysun?

Şimdi bu duruma birçok kişi tarafından farklı açıklamalar da getirilebilir; mesela birisi çıkıp yazarı daha iyi anlamak için onun özel hayatını irdeliyorum diyebilir lakin burada da ufak bir sorun var.  O sorun da şudur ki: Yazar ya da şair, anlaşılmak için bir günlüğe ya da ipucuna gereksinim duysaydı zaten bunu sizden önce size sunmaz mıydı? Nitekim bunun örnekleri de yok değil: Bakınız Atilla İlhan, kendi yazdığı her şiir kitabının arkasına bir açıklama eklemiş yani okuyucuya kendi açısından bakma şansı tanımamış.

Benim sorguladığım kısım ise özel hayatları okumak değil: Bu hayatlara bakarak yazarın ya da şairin yazdıklarını eleştirmek, hatta aslında çok beğenmiş olsak bile bunu göz ardı etmek.

Bu konuyu bir düşünmek lazım; gerçekten bir yazarın ya da şairin gece ne yaptığı nasıl yaşadığı bizi ne kadar ilgilendirir?

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*