15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Yaş Haddinden Emeklilik Nasıl Olur?

On beş yıllık sigortalılık süresini dolduran ve bunun sonucunda 3500 günlük prim yatıran bireylerin hemen emekli olabileceklerini düşünmeleri gibi bir bilgi eksikliği söz konusudur. Emekliliği sağlayan şartlar tek başına; bu iki faktörden oluşmamaktadır. Bunların yanı sıra; emekli olabilmek açısından gerekli olan bir yaş ve yıl şartı da söz konusudur.

8 Eylül 1999 Ve 01 Mayıs 2008 Arası Yaş Haddi Durumu

8 Eylül 1999 ve 1 Mayıs 2008 tarihleri arası da sigorta girişi olan bireylerin emeklilik yaş haddi açısından mutlaka 4500 günlük prim ödemelerini yapmış olmaları gerekir. Yaş durumu ise kadınlar ve erkekler şeklinde ayrıma tabidir. Bu durumda; kadınlar için belirlenmiş olan yaş 58 olur iken erkekler açısında belirlenmiş olan yaş 60’tır.

1 Mayıs 2008 Tarihi Sonrası Emeklilik Haddi

1 Mayıs 2008 tarihi itibari ile sigorta girişi olan bireyler için belirlenmiş prim gün sayısı, 5400’dür. Kadınlar açısından yaşın 58 olduğu gözlemlenir iken erkekler açısından yaş 60’tır. Fakat 1 Mayıs 2008 tarihi itibari ile girişi olacak kadın ve erkekler açısından belirlenmiş yaş limiti mutlaka ilerleyen tarihlerde artış gösterecektir. Bu artış sonucunda 2048 yılı gibi bir ileri tarihte kadın ve erkekler için 65 yaşa dek uzanabileceği de söz konusudur.

Bağkur Yaş Haddi Emeklilik Nedir?

Bağkur yani bir diğer değiş ile 4/B emeklilik sürecinde mutlaka on beş yıllık bir çalışma sürecinin olmuş olması gerekir. Bu süreç içerisinde on beş yıl boyunca da primlerin düzenli olarak yatırılmış olması şartının varlığı da söz konusudur. Bağkur da giriş itibari ile

  • 06.2002 tarihinden evvel çalışma hayatının başlaması yani prim ödemelerinin başlaması durumunda emeklilik için 20 yıllık bir prim ödemesinin var olmuş olması gerekir.
  • 05.2008 tarihinden evvel sigorta primlerinin yatırılmaya başlanması halinde emeklilik sürecine girilebilmesi için mutlaka 25 yıllık bir süreç boyunca primlerin yatırılmaya devam edilmiş olması gerekmektedir.

01.01.2045 tarihi itibari ile yapılabilecek bir genelleme ise hem kadınlar hem de erkekler için mutlaka 65 yaşının doldurulmuş olması, şeklindedir.  

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*