15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

WAN Teknolojisi

wan1Bu yazımda sizlere hemen hemen her gün kullandığımız, fakat farkında olmadığımız bir ağ türünden bahsedeceğim. Bu ağ türü WAN’dır. Şimdi WAN’ı yakından inceleyelim.

WAN, çok uzak mesafelerde ki yerel ağların oluşturduğu ağ türüdür. Coğrafi açıdan LAN ve MAN’dan daha büyüktür. Bir ülke veya dünya geneline yayılmış ağdır. Ağlar arası bağlantı fiber optik kablo ile veya uydular yardımı ile gerçekleştirilebilir. Bu tür ağlarda LAN’lardan farklı olarak yönlendirici cihazlar kullanılmaktadır. En çok bilinen WAN internettir.

WAN teknolojileri 3 grupta sınıflandırır. Bunlar ; (Bağlantı durumuna göre) Noktadan noktaya, bulut teknolojisi, Örgü topolojisi ve Hiyerarşik topoloji.

Noktadan noktayada, iki cihaz arasında fiziksel olarak tek bir hat üzerinden sabit bant genişliğinde bağlantı kurulur. Kiralık hatlar buna örnek olarak verilebilir.

Bulut teknolojisinde, iki cihaz arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Bulut teknolojini kullanan cihazlar firmalar tarafından sağlanan bulut yapısına bağlıdır ve telefon hatlarında olduğu gibi iletişim gerçekleştirileceği zaman bağlantı kurulur ve iletişim sonrasında bağlantı sonlandırılır. X.25, ISDN ve Frame Relay bu teknolojilere örnek olarak verilebilir.

Hiyerarşik topolojiden bakacak olursak, cihazlar işlevlerine göre sıralanarak bir ağaç yapısında bağlanır.

Örgü topolojisinde ise bir çok WAN yapısı örgü topolojisinden oluşturulmaktadır. Ağın yerleşiminde fiziksel bir yapı söz konusu değildir.

Hakkında YasinGNC

Bir yorum

  1. açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*