20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

VPN Nedir

vpn-03Bu yazımda sizlere son zamanlarda çok konuşulan internet yasaklarına karşı, insanların aldıkları önlemlerden birini anlatacağım. Girişi yasaklanan internet sitelerine bir çok kullanıcı DNS değiştirerek girmeye çalışır. Fakat bir süre sonra DNS’lerde fayda etmez. Bu yazımda VPN nedir? Bu sorunun cevabını arayacağız.

VPN, düşük maliyetli WAN oluşturma yöntemidir. Kuruluş içerisinde ki ağlara internet üzerinden şifreli ve güvenli bir şekilde erişim sağlamak ve ağın bir parçasıymış gibi çalışmak için oluşturulan sanal bir ağdır. Aynı işlem kiralık hatlarla da yapılabilir ama VPN düşük maliyetli ve yapılandırması kolaydır. VPN sanal olduğu için aynı anda birden fazla VPN kullanıcısı ağı kullanabilir. VPN üzerindeki trafik internet üzerinden sağlandığı için güvenlik amacıyla şifreleme, veri doğrulama, yetkilendirme gibi güvenlik önlemeleri alınabilir.

VPN, komşu ağlar arasında gizli ve özel bir bilgi akışını sağlamaya yönelik kurulur. Paketler internet üzerinden gitse dahi kullanıcılar güvenlik önlemleri sayesinde ağ dinlense bile şifrelenmiş paketlere saldıran kişi elde ettiği bilgileri anlamlandıramaz.

VPN kullanım amacına göre ikiye ayrılır. Bunlar; “Remote Access VPN (Uzaktan Erişimli VPN)” ve “Site to Site VPN”.

Remota Access VPN, gezici şirket çalışanlarının şirket ağına herhangi bir yerden dahil olmalarını sağlar. Ya da şirketlerin farklı ofislerinin merkezle haberleşmesi için kullanılır.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*