15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Vertigo Hastalığı

Vertigo HastalığıVertigo hastalığı kulakla ve beyincikle ilgili problemlerden kaynaklanan bir hastalık türüdür. Özelliklede iç kulaktan kaynaklanan denge problemleri vertigo hastalığının ilk belirtilerindendir. Genellikle baş dönmesi olarak ortaya çıkan hastalıkta çoğu zaman denge kaybedilir. Hasta dışarıya karşı duyarsız ve isteksiz bir hale gelir. Bazı hastalarda ise yatağa bağlı kalmaya gidecek kadar ilerleyen bir hastalık türüdür.

Vertigo hastalığının tam teşhis edilmesi için nöroloji bölümüne veya kulak burun boğaz bölümlerine başvurularak hastalığın teşhis edilmesi sağlanmalıdır.

Hastalık sebebinin daha çok strese bağlı olarak geliştiğini öngören doktorlar tedavi sırasında stresten uzak durmanın gerekli olduğunu belirtmektedirler. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı yasaklanarak hastanın kötü alışkanlıkları bırakması sağlanmalıdır. İlaçla kontrol altına alınabilen vertigo hastalığının altında yatan başka sebeplerde olabilir.

Kalp hastalıkları, orta kulak iltihabı, yaşlılık, boyun kireçlenmesi, migren ve psikolojik rahatsızlıklar vertigo hastalığına neden olabilir. Tedavinin başlangıcında önemli olan altında yatan nedeni bularak tedaviye bu yönde başlamaktır.

Tedavi sürecinde hastanın yakınları her an hastaya destek olmalıdır. Bayılma hissi yaşayan hastalar çevrelerinden destek göremediklerinde depresyona girerek hayattan kopma noktasına gelebilirler.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*