15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Varisi Önlemek İçin Öneriler

Bacaklarda görülen varisi önlemek için günlük aktivitelere ağırlık vererek dikkat etmeniz gereken bazı önemli ayrıntılar bulunmaktadır.

Özelliklede varislere karşı yüzme çok etkilidir. Bununla birlikte bisiklet kullanmak ve yürümek varis önlemek için yapılacak hareketlerdendir.

Soğuk suyun varis oluşumuna karşı etkili olabilecek önemli bir unsur olduğu bilinmektedir. Küvet içine yaklaşık olarak 14 derece ısıdaki suyu boşaltarak bacaklarınızı suya sokup çıkarabilirsiniz. Bacakları sıkan giysilerden uzak durmanız önemlidir. Bacağı sıkı saran çoraplar varis oluşumuna neden olmaktadır.

Çok topuklu ayakkabılar giyilmemeli en fazla 4 cm yüksekliğinde ayakkabılar giyerek varisin önüne geçebilirsiniz. Giyilen ayakkabı her gün değiştirilerek farklı yükseklikte ayakkabılar tercih edilmelidir.

Sigara kullanımının varise neden olduğu saptanmıştır. Varis hastalığına yakalanmamak için sigarayı bırakın ve beslenme düzeninize özen gösterin. Günde içeceğiniz 2 litre su varisi büyük ölçüde önleyecektir.

Varisin en büyük nedeni ayakta uzun süre durmaktır. Hiç hareket etmeden ayakta kalan kişilerde varis görülme sıklığı daha çoktur. Bu nedenle ayakta duracağınız zamanlarda bacaklarınızı ara sıra hareket ettirerek varisi önleyebilirsiniz.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*