20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Ürtiker (Kurdeşen)

Ürtiker birtakım nedenlerden dolayı deride görülen renk değişiklikleri ve kaşıntılarla birlikte ortaya çıkan bir çeşit deri hastalığıdır. Kaşıntılı bölgeler çoğu zaman ödem şeklinde görülmektedir.

Ürtikerin oluşma nedenleri birbirinden farklıdır. Soğuk havalarda görülen ürtikerlerin yanında ilaç kullanımından doğan ürtiker oluşumlarını da rastlanmaktadır. Bunun yanında çok terleyen kişilerde de ürtiker görülme olasılığı bulunmaktadır. Su ile aşırı şekilde temas eden kişilerde ürtiker oluşumuna rastlanmaktadır. Güneş nedeniyle meydana gelen ürtikerler olabileceği gibi genetik olarak aile içinde görülen ürtiker hastalığı da bulunmaktadır.

Kronik ürtiker hastalığı kısa sürede geçen deri hastalığıdır. İlaç kullanımı, gıdalara olan alerji, bakteri ve arı sokması gibi durumlar kronik ürtiker olarak yorumlanmıştır.

Akut ürtiker ise hastalığın geçip kısa süre sonra tekrar eden ürtiker çeşididir. Akut ürtikerler daha çok stres kaynaklı ortaya çıkar. Bunun yanında soğuk, sıcak gibi hava değişiklikleri ve genetik hastalıklar akut ürtiker içinde yer alır.

Ürtiker hastalığı için ileri vakalarda hastanede kontrol altına alınarak tedavi gerçekleştirilir. Kesin çözüm olarak hastanede kontrol altına alınan hastalar kısa süre içinde tedaviye olumlu yanıt verir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*