15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Türkçe ve Önemi

Türkçe ve ÖnemiDünyada dört büyük dil vardır der Ali Şir Nevayi; Arapça, Farsça, Hintçe ve Türkçe. Arapça için bir dinin gerektirdiği kutsal bir dil der onu es geçer Muhakimetü’l Edeb adlı eserinde; Hintçe için kargacık burgacık der onu da es geçer; Ama der ki Farsça ile Türkçe arasında bir fark vardır ama Farsça, Türkçeden daha üstün değildir ve ekler “ Türkçe, Farsçaya at başı gider.”

Velâkin bundan önce de Karahanlı Türkçesi döneminde de Divanü Lûgat-it –Türk adlı ansiklopedik sözlükte de Arapça ile Türkçe karşılaştırılmıştır. Bütün bunlara rağmen, Türkçe şuanda hem Batı dillerince hem de Doğu dillerince kuşatılmıştır.  Oldukça dirayetli bir dil olmalıyız ki bütün bunlara karşı dayanıyoruz çünkü Türkçe milattan önce de var olmuş bir dil. Bunu Orhun yazıtlarından anlayabiliriz. Orhun yazıtları Türkçenin okunabilen en köklü yazıtlarıdır çünkü nutuk yani hitap dili kullanılır. Hitap dili, bir dilin gelişmişlik seviyesini gösterir; ancak gelişmiş bir dil hitap diline kavuşur. Orhun Türkçesinin bilinen gelişme tarihleri arasında böyle bir dil oluşamaz; mutlaka daha geriye gidilmesi gerekir. Bu da bize Türkçenin bir tarihi evresinin daha olduğunu kanıtlar; o dönem farklı araştırmacılarca farklı isimlerle anılır ama maalesef bu dönemle ilgili yazılı kaynak olmadığı için araştırmalar teorilere dayanır.

Bugün kullandığımız Türkçe daha doğrusu Türk dili, 30’u aşan diyalekti ile oldukça zengindir. Kıymetinin bilinmesi ve artık yıpratılmaması gerekir.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*