15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Türk Edebiyatı Ansiklopedisi

Türk Edebiyatı AnsiklopedisiAtilla Özkırımlı’nın 1982 basımlı bilgi kaynağıdır Türk Edebiyatı Ansiklopedisi. Türkoloji ile uğraşanların daha doğrusu edebiyat ile uğraşan herkesin ama herkesin evine bulundurması gereken bir eserdir. Benim elimde de var elbet bu yapıt. 4 ciltten oluşuyor bendeki eski basım çünkü ben sahaftan almıştım. Oldukça eski bir ansiklopediye sahibim diyebilirim ama dileyenler yeni basımını alabilirler ki yeni basım iki ciltten oluşuyor.

Eserin ilk cildinin başında bir “ Kapsam, içerik ve yöntemle ilgili açıklamalar” kısmı var. Burada madde madde ansiklopedinin kullanım alanı, nasıl kullanılması gerektiği ve kişi açıklamada kullanılan ölçütler sıralanmış. Bu halde de size büyük bir kolaylık sağlıyor. Dikkat edilmesi gereken bir durum ise şair ya da yazarların isimleri soy isimler ile sıraya konmuş olması. Yani örneğin Sait Faik Abasıyanık, “S” kısmının olduğu 3.ciltte değil de “A” maddesi olan 1.ciltte yer alıyor.

Bu eser, bir edebiyat ansiklopedisi. Türk edebiyat tarihinin modern tezkiresi olarak da nitelendirebilirsiniz ama şöyle ki: Tezkireler özneldir dolayısıyla bilimsel değil lakin ansiklopedi nesnel dolayısıyla da bilimseldir. Zaten bu bakımdan daha güvenilirdir.

Edebiyat ansiklopedisi ise Türk edebiyat dünyasında ciddi bir gedikti. Hoş bana göre hala büyük bir boşluk ama elbette 1980’li yıllarda şimdikinden daha zorlu bir durum olduğuna eminim. Atilla Özkırımlı ise bu gediği görüp “ Taşı gediğine oturtmak” deyimini bize canlı canlı yansıtmıştır. Zor bir işi başaran Atilla Özkırımlı’yı, eseri sayesinde yeniden andık, toprağı bol olsun..

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*