15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik SendromuTükenmişlik sendromu üzerinde ağır sorumluluk olan kişilerde ortaya çıkan bir ruh durumudur. Tükenmişlik sendromuna yakalanan kişiler mükemmel olma dürtüleriyle kendilerini duygusal olarak bitmiş durumda hissederler.

Daha çok yönetici kişilerde görülen ve üzerinde ağır sorumluluk taşıyan işlerde çalışan kişilerde sıklıkla görülür. Görev duygusunun verdiği sorumluluklar insanı bir süre sonra işe karşı isteksiz hale getirir. Görevlerini yaptıkları halde bile yetersiz olduklarını düşünen kişiler kendilerini cezalandırarak duygusal açıdan yıpranırlar.

Tükenmişlik sendromuna yakalanan kişilerin iyimser ve yapıcı olmaları gerekmektedir. Hayatla bağlantılarını her zaman sıkı tutması gereken kişiler hayır demeyi öğrenerek kendilerine hata yapma şansı tanımalıdır. Riske girerek kendilerini geliştirmek sendromun kolay atlatılmasını sağlamaktadır. Her dakika işle uğraşmayı bırakarak hayatın diğer alanlarında da aktif olmak sendromun hafiflemesi açısından etkilidir. Her işi tek başınıza yapamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. İş yeri sahibi olan kişiler çalışan kişilerle ortaklaşa kararlar almalı ve üzerlerindeki yükü dengelemeye çalışmalıdırlar.

Yapılan işi bir görev olarak değil sosyal bir gelişim süreci olarak görmek çok defa hastalığın atlatılmasını sağlamaktadır. Yapılan egzersizler, dengeli beslenme ve müzik dinlemek gibi ruhu doyuran aktivitelere yönelmek hayata tutunmanızı kolaylaştıracaktır.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*