15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Tehlikeli İlişkiler

İnsanların birbirleri ile kurduğu sosyal bağlantılar olarak açıklanan ilişkiler çoğu zaman iyi niyete dayanmayan, yapıcı olmayan aksine insanı kötü sonuçlara götüren durumlarda da yaşanabiliyor. Bu durumu yüzyıllar öncesinden örnekleyen bir roman bugün edebiyat klasikleri içinde sayılır. 1872 yılında Choderlos De Laclos tarafından kaleme alınan roman yüksek sosyete denilen kesim arasında yaşanan ve özelliğe cinselliğe dayalı tehlikeli ilişkileri anlatır. Gerçekte bir subay olan yazar eseri mektuplar biçiminde kaleme almıştır. Zamanında oldukça ses getiren bu eser epey bir süre yasaklı kitaplar listesinde kalmıştır. Günümüzde ise aynı isimle filme çekilecek kadar serbest kaldı.

İnsan İradesinin Sorgulanmasıdır

Kitap üzerine yapılan incelemeler öncelikle eserin insan iradesi üzerine yazılmış bir roman olduğunu belirtir ama cinsellik eserde sıklıkla ele alınan bir motiftir. Hatta bu özelliği çok daha ön plana geçmiştir. İrade ve cinsellik kitapta birbirinin sonucu olarak ele alınır ve bazı kahramanlar bunu insanın özgürlüğü olarak yorumlar.

Mobbing Kavramı

İlk yayınlandığında insanı şoke eden bu kitap günümüzde normal olarak kabul ediliyor, çünkü günümüzün insan ilişkileri zaten her an tehlikeli ilişki kulvarına geçebilecek boyutta. Birbirini aldatan eşler, internette kurulan sanal ilişkiler, hatta işyerlerinde sık sık yaşanan mobbing kavramı bunlara örnek verilebilir. Mobbing özellikle çalışma hayatında görülen psikolojik taciz olarak tanımlanıyor. Bir kişiye ya da bir gruba gene bir kişi veya grup olarak yapılıyor. Ceza hukukunda bile giderek karşılığını bulan olumsuz bir kavram.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*