15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Switch Nedir

indirSwitch’ler temel görev olarak hub’larla aynı olmakla beraber çalışma şekli farklıdır. Veri iletimi anahtarlamalı olarak gerçekleştirilir. Yani veriyi gönderen cihazla alan cihaz arasında yol kurularak iletim gerçekleştirilir. Bundan dolayı performansları hub’lardan çok daha yüksektir. Hub’lar veriyi tüm ağa yağarken switch’ler üzerinde bulundurdukları MAC adres tablosu sayesinde her bir portta bağlı cihazın MAC adresini bilir ve veriyi ilgili porta yönlendirir.

Switch’ler yıldız topolojisinde merkezde kulanılabildiği gibi paket anahtarlamalı farklı ağları da birbirine bağlamak için kullanabilir.

Switch kullanılan bir ağda iki cihaz arasında veri iletimi yapılırken, gönderici veriyi switch’e iletir. Gelen veri içerisinde hedef cihazın MAC adresi switch tarafından kontrol edilerek hedef MAC adresine sahip cihazı switch üzerinde bağlı olduğu port tespit edilir ve veri sadece ilgili porta yönlendirilir. Eğer switch üzerinde hedef MAC adresinin bağlı olduğu port bulunamazsa veri tüm portlara gönderilir. Ayrıca gelen veri için gönderen ve alıcının MAC adresleri aynı ise veri silinir.

Hub’larda olduğu gibi switch’lerde birbirine bağlanarak ağ genişletilebilir. Güncel switchler üzerinde çoğunlukla hublarda olduğu gibi uplink portu yoktur. Ya da 24 portlu ise 25 ve 26 nolu portlar uplink için ayrılmış olabilir. İki switch birbirine bağlanırken düz ve çapraz kablo kullanılabilir. Çünkü günümüz switchleri kullanılan kablo bağlantı tipini otomatik belirleyebilmektedir.

Hakkında YasinGNC

2 yorum

  1. teşekkürler hocam

  2. açıklayıcı bir yazı olmuş sağolun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*