15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Sürgünden Bir Yazar

Sürgünden Bir YazarTürk edebiyatı karışıktır biraz da unutkandır. Yazarlarını, şairlerini, eleştirmenlerini çabuk unutur. Ama sanırım bir yazarımız var ki öyle bir iz bıraktı ki onu pek de kimse unutamıyor: Refik Halit Karay

Refik Halit Karay, öyküleri ile tanınır lakin öykülerini nasıl bir ruh halinde yazdığını da sorgulamak gerekir.

Bence onun yazarlık anlayışı ikiye ayrılıyor:

* Sürgünden önce
* Sürgünden sonra

Sürgün edilme nedeni Kurtuluş Savaşını desteklememesi ve manda – himayeyi savunması. Bu bakımdan Halep – Suriye bölgesine sürgün edildi ama orada da Gurbet Hikayelerini yazdı. Memleket Hikayeleri adlı hikaye kitabı ise Gurbet Hikayeleri’nden önce çıktı.

Memleket Hikayeleri

Öykü okumayı çok severim ve emin olun Refik Halit bakışında bir yazar daha bulmak oldukça zor. Anadolu insanını em gerçekçi haliyle anlatan Refik Halit, dili kullanımıyla da oldukça başarılı. Şöyle ki 1919 yılında yazılan bu öykü kitabı, dil bakımından günümüzde de pek değiştirilmemiş.

Gurbet Hikayeleri

1940 yılında yazılmıştır. Refik Halit, sürgünden dönmek için Atatürk’e mektuplar yazmış ve ancak aftan faydalanarak ülkeye dönmüştür ama sürgündeyken de bu eserini yazmıştır. Beyrut ve Halep arasında sürgüne giden yazarın, özelikle ” Eskici” öyküsü oldukça önemlidir.

Bu öykü M.E.B eğitim kitaplarında olmakla birlikte, her yaş kitlesine hitap etmesi bakımından dikkat çekici…

Velhasıl kelam, affedilerek döndüğü vatanında yine sert eleştirilere devam etse de yönünü siyasetten edebiyata çevirerek bize iyi eserler bırakan Refik Halit, kesinlikle okunacaklar listesine alınması gereken bir yazar.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*