15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

SSL Nedir

Lock backgroundBu yazımda internet sitelerine girerken, sıklıkla karşılaştığımız bir terimden bahsedeceğim. SSL’i elbette hepiniz görmüşsünüzdür. Örneğin, Facebook’a girdiğinizde adresin sol tarafında https yazdığını göreceksiniz. İşte o s ifadesi securty, yani güvenli ifadesini taşımaktadır. Bu noktada tüm dünyanın kullandığı ortak bir sertifika vardır. O sertifikanın adı SSL (Secure Sockets Layer )’dir.

Netscape 1994 yılında geliştirilen Secure Sockets Layer (Güvenli yuva katmanı) protokolü internet üzerinden şifrelenmiş veri iletişimi sağlar. Web tarayıcı ve web server arasındaki güvenliği sağlamaktadır. 1996 yılında çıkan 3.0 versiyonu ile web tarayıcıların tamamı tarafından desteklenen bir standart haline gelmiş ve çok çeşitli alanlarda uygulanmaya başlanmıştır. Sunucu ve kullanıcı arasında geçerli olan dijital bir anahtar yardımı ile veriler gönderilirken şifrelenir ve sunucu tarafından deşifre edilerek alınır. İletilen veri sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilir.

Şifreleme yönteminin gücü şifre anahtarının uzunluğuna bağlıdır. SSL protokolü günümüzde 128 bitlik şifreleme kullanılmaktadır. 128 bitlik bir şifreleme 2 x 128 farklı değer alabilir ve bu şifrenin çözülmesi için yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yapması ve 67 yıl harcaması gerekir. SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. SSL anahtarları uluslararası güvence altındadır. InstantSSL, VeriSign ve Thawte gibi uluslar arası güvenlik kurumlarından para karşılığı, yıllık bazda alınırlar.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*