15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

SGK Vizite Nedir?

Vizite kağıdı çalışan ile işveren arasında hastalık durumlarını garanti altına alan bir belge gibidir. Bu bağlamda en net ifade ile belirtelim ki; çalışmakta olan bir personelin herhangi bir hastalık sürecine girmesi durumunda işveren sigortalı kimsenin sağlık kurumlarından hizmet görebilmesi açısından kişi adına bir vizite kağıdı düzenler. Çalışan kimselerin bu vizite belgesine sahip olmamaları halinde herhangi bir SGK kurumundan hizmet talep etmeleri söz konusu değildir. Emekli kimselerin vizite kağıtları ile alakalı durumları ise çalışanlar ile eş değer değildir. Bu kimselerin SGK kurumlarına başvuruda bulunmaları için sağlık karneleri yeterli görülmektedir. İşverenlerin hazırlamış oldukları viziteleri mutlaka beş yıl süre ile saklamaları şart koşulmuştur.

Vizite Uygulaması Son Buldu

Vizite önceki dönemlerde uygulanmakta olan bir sistem olarak çokta geride kaldı. Bunun nedeni ise yalnızca çalışanları korumak ve her bireyin SGK hizmetlerinden hak ettiği derecede yararlanmasını sağlamaktır. 25 Mart 2010 tarihi itibari ile son bulan uygulama yerini SGK kurumlarına gider iken yalnızca TC kimlik numaralarını yanınıza almanız ile doldurdu.

Geçici İş Göremezlik Uygulaması

SGK vizite uygulamasını işverenlerin bazı durumlar içerisinde kullanmalarını uygun görmüştür. Fakat bu uygulama şekli çalışanın SGK kurumlarından alacağı hizmet ile alakalı değildir. İşveren çalıştırmış olduğu sigortalı işçisinin sağlık nedenleri dolayısı ile çalışamadığı iş göremez olduğu durumları SGK web sitesi üzerinden bildirir. Bu bağlamda; istirahat süresi içerisinde yer alan aya ait prim halinin SGK ya o ay içerisinde bildirilmesi gerekir. Bu bildirim web sitesi üzerinden elektronik ortam aracılığı ile yapılır. Ay sonuna kadar durumun bildirilmemesi halinde işverenin farklı yaptırımlar ile karşılaşabileceği aşikardır.

Sigortalıların Hakkı İzin

Bilinmesinde yarar vardır ki; işverenlerin çalışanlarının istirahat halinde olduğu zamanları mutlaka bildirim üzerine beş iş günü içerisinde SGK’ ya sunmaları gerekir. Sistem; on günden az istirahat olması halinde istirahatın bittiği günü bunun haricinde on gün ve katları halinde bildirimi uygun görmektedir. Kısaca belirtmek gerekir ise; on günü aşan ve on günün katları dahilinde alınmış olan istirahat sürelerinde işverenin her on gün sonunda bir vizite girişi yapması zorunlu kılınmıştır.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*