20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

SGK ile Nasıl İletişim Kurulur?

Sosyal güvenlik kurumu, kişilerin sağlık ve emeklilik gibi durumları ile ilgilenen bir kurumdur. Sosyal güvenlik kurumu ile birlikte köklü değişiklilere gidilmiştir. Bu değişiklikler ile birlikte bütün sigorta türleri tek bayrak altında toplanmıştır. Sigorta olarak adlandırılan sağlık hizmetlerini ücretsiz hale getiren bu sistem ödenme şekillerine göre farklı isimlerle anılmaktaydı. Ancak yeni düzenlemeler ile birlikte bütün bu isimler kaldırılarak hepsi SGK ya bağlanmıştır. Sosyal güvenlik kurumu insana hak ettiği şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanması için hizmet vermektedir. Herkesin sosyal güvenlik hakkına sahip olabilmesi için genel sağlık sigortası kapsamı genişletilmiştir. Sosyal devlet anlayışı gereğince ülkede bulunan bütün vatandaşlar sağlık sigortasından faydalanması gerekmektedir. Yeni düzenleme ile birlikte herkes gelirine göre prim ödeyerek genel sağlık sigortasından faydalanabilecektir.

SGK Genel Sağlık Sigortası Nedir

Genel sağlık sigortası ile hedeflenen herkesin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesidir. Sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için ilk olarak gelir testinin yapılması gerekir. Gelir testi ile kişinin geliri saptanır. Geliri saptanan kişinin ödeyeceği prim miktarı da ortaya çıkacaktır. Ödenecek prim üst sınırdan alt sınıra doğru sıralanmıştır. Yani geliri olmayan kişiler en alt seviyeden prim ödeyecektir Böylece herkesin sağlık sigortasından faydalanması söz konusu olacaktır. Genel olarak sağlık hizmetleri pahalı olan hizmetlerdir. Pahalı olan sağlık sigortalarından her kesimin faydalanması söz konusu olamaz. Daha önce uygulanan yeşil kart uygulaması da haksız kişilerce kullanılmaya meyilli bir uygulama olduğu için kaldırılması uygun görülmüştür. Genel sağlık sigortası kapsamında adaletsizlik de ortadan kaldırılmıştır.

SGK İletişim

SGK ile iletişim kurmak için birçok yol bulunmaktadır. Bu yollardan en basiti telefon ile ulaşma yöntemidir. Belli başlı sigorta bilgilerini öğrenmek isteyenler ya da SGK hakkında bilgi almak isteyenler arayabilmektedir. Aynı zamanda da Sosyal güvenlik kurumu merkez binalarından ve il müdürlükleri aracılığıyla da bilgi alınabilmektedir. Son yıllarda ortaya çıkan e-devlet sistemi ile bu durumlar daha da kolaylaşmıştır. Çünkü e-devlet sistemi ile birlikte SGK bilgilerine kolayca ulaşılabilmektedir. E-devlet sisteminde SGK hizmet dökümlerinde gün ve primleri rahatlıkla görülebilmektedir.

SGK Bilgilerine Nasıl Ulaşılır

SGK bilgilerine ulaşabilmek için ilk olarak e-devlet şifresi gerekmektedir. Bu şifreler PTT aracılığıyla satılmaktadır. Oldukça küçük miktarlarla satılan bu şifreler ile birçok işlemi kolayca yapabilmek mümkün olacaktır. Ancak bu şifrenin kaybedilmemesi gerekmektedir. Çünkü yeni şifre almak gerekecektir. PTT yeni şifreyi daha yüksek miktara verecektir. E-devlet şifresi alındıktan sonra sisteme giriş yapılabilecektir. Bu sisteme girdikten sonra şifrenin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu durum güvenlik açısından gerekli olduğu için özel bir şifre koymak gerekmektedir. Bu şifrenin zaman zaman değiştirilmesi de güvenlik açısından önemli bir adımdır. Bu aşamadan sonra SGK ile ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşılabilecek ve ödenen primli günler incelenebilecektir.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*