15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

SGK Hizmet Birleştirmesi

Emekli olmak ve sağlık hizmetlerinden sorunsuz olarak yararlanmak için Sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmak gerekir. Sosyal güvenlik kurumu tüm sigorta türlerini tek bayrak altında toplamıştır. Bununla birlikte daha kolay işlem ve bilgi alınmaya başlanmıştır. Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak herkesin sigortalı olması hedeflenmektedir. Bu nedenle yapılan düzenlemeler ile herkesin gelirine göre prim ödenmesi amaçlanmıştır. İnsanların insan onuruna yakışır bir şekilde hayat sürmesi gerektiğinin bilincinde olan SGK bu konuda çalışmalarına devam etmektedir. Güvenli ve sağlıklı olmak adına da emekli olmak için gerekmektedir. Emeklilik aksi bir durum olmadıkça yani malulen emeklilik söz konusu olmadıkça çalışma hayatının yaşlılık nedeniyle sona ermesidir. Bu konu ile ilgilenen SGK emeklilik için başvuruları değerlendirmektedir.

SGK Emekli Olma Şartları

Emekli olmak yaşlılık dönemini daha rahat yaşayabilmek ve hayat standardının düşmemesi açısından son derece önemli bir durumdur. Emekli olmak önce ki dönemlerde iş hayatına veda etmek anlamını taşımazken günümüzde tam olarak bu ifade ile anılabilir. Çünkü önce ki dönemlerde erken yaşta emeklilik söz konusu olmaktaydı. Bu da çalışma alanından çekilmek için oldukça erken bir yaş olmaktaydı. Emekli olmak için bütün koşulları aynı andan sağlamak gerekmektedir. Emeklilik yaşı, primli çalışılan gün sayısı, sigortalı olma süresi oldukça önemlidir. Emekli olmak için yaşı doldurmak ve primli olan gün sayısını doldurma gerekir. Çalışılan gün sayısı doldurulmuş olsa da prim borcu olanlar bunu ödemedikçe emekli olamazlar. Aynı şekilde primli gün sayısını dolduranlar emekli yaşını doldurmadan emekli olamazlar.

Hizmet Birleştirmesi Nedir

Emekli olmak için primli gün sayısının tam olması zorunludur. Buradan yola çıkarak primli günü özel sektör alanında aynı yerden doldurmanın pek de mümkün olmadığı görülebilmektedir. Özel sektörde kişilerin iş güvencesi ve iş kalitesi genellikle bulunmamaktadır. Çalışanlar düşük ücretler ile oldukça fazla iş yükü altına girmektedir. Bu iş yükünden kurtulmak isteyen çalışan daha iyi bir çalışma koşulu altında yeni işe geçmeye tereddüt etmemektedir.

Bu durumda primler bölünmektedir. Kişinin primlerinin en çok çalıştığı yerde birleştirerek emekli olması durumuna hizmet birleştirmesi gerekir. Yani emekli olabilmek için gereken tek bir yerde çalışma değildir. Tüm çalışmaların toplamının emekli olmak için tamamlanmış olması yeterlidir.

Hizmet Birleştirmesi Nasıl Yapılır

Hizmet birleştirmesi yapmak için SGK ya başvuru yapmak gerekir. Bunun için yapılması gereken kuruma dilekçe yazmak gerekir. Usulüne uygun dilekçe ile genellikle haklı bulunan çalışanın hizmet birleştirmesi yapılmaktadır. Hizmet birleştirmesi ile emekli olmak daha kolay olacaktır. Hizmet birleşmesi emekli olmaya yeterli olmayabilir. Bunun içinde kişi askerlik hizmetinin süresinin borçlanmasını yapılabilir. Kadınlar içinse doğumlar borçlandırılarak emekli olmak için gerekli günler tamamlanır. Emeklilik için gerekli bütün şartların sağlanması ile emekli olunabilecektir.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*