20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

SGK Askerlik Borçlanması

Askerlik, ülkemiz için bir vatan borcudur. Bu vatan borcunu yerine getirmek herkesin görevidir. Bu görevi yerine getirmenin kişinin hayatından herhangi kayba neden olmaması için bazı düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemeler ile ilk olarak askerlik süresi kısaltılmıştır. Bu süre kısaltmasının yanı sıra üniversite mezunlarına kısa döne askerlik yapma şansı tanınmaktadır. Yani önemli olan askerlik hizmetinin herkes tarafından yapılabilir hale getirilmesidir. Kadınlarda doğumlar artık emeklilik için SGK tarafından borçlandırılmaktadır. Bu yoldan giderek erkekler içinde askerlik dönemi SGK tarafından borçlandırılarak emeklilik gününden düşülmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Olur

Askerlik döneminin kişiler için yük olmaktan çıkması için bazı düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenlemelerin birisi de askerlik borçlanması denilebilir. Yani asker kalınan gün sayısı sigortalı çalışılmış gün gibi sayılmaktadır.

Bu günler sayesinde de kişi daha erken emekli olabilmektedir. Askerlik döneminin borçlanması emeklilik günü gelmeden ödenmesi gerekmektedir Bu günler için ödenecek primler ile emekli olunması mümkündür. Askerlik borçlanmasının ne zaman ödeneceği konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Askerlik borçlanması ile birlikte hedeflenen emeklilik gününü öne çekmektir. Aynı zamanda da kişiler arasında eşitliğin bozulmamasını sağlamaktadır. Ödenecek prim günlük kazanç üzerinde hesaplanmaktadır. Askerlik borçlanmasından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal güvenlik kurumuna başvurmalıdır. İsteyen bütün askerlik süresini borçlanmak yerine sadece ihtiyaç duyduğu gün sayısına göre de borçlanma yapılabilir. Bu konuda her türlü kolaylık sağlanmıştır.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*