15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Server Türleri

My_Opera_ServerFiler Server, server üzerinde çeşitli klasörlere paylaşım verip bu klasörleri kimlerin kullanabileceği, burada oluşturulabilecek dosya türleri, okuma/yazma izinleri gibi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır. Temel görevi dosya paylaşımıdır. Paylaşım haricinde istemcilere merkezi depolama hizmetleri de sunar.

Database Server, veritabanı hizmetleri vermek için oluşturulan sunuculardır. İstemciler veritabanı sunucuları üzerinde verilen yetkiye bağlı olarak çeşitli SQL ifadelerini kullanabilirler. Örneğin, SQL Server, MySQL veya Oracle en çok bilinen veritabanı sunucularıdır.

Transaction Server, veritabanı sunucusunda olduğu gibi SQL ifadelerini kullanmaya izin verir. Farklı olarak birden fazla SQL ifadesinin toplu halde sunucu üzerinde çalıştırılmasını sağlar. Ya hep ya hiç mantığı ile çalışır. Yani SQL ifadelerinin de yaptığı değişiklikler geri alınır. Örneğin, iki hesap arasında para transferi yapılırken hesaptan düşme ve diğer hesaba ekleme olmak üzere iki SQL ifadesi söz konusudur. Eğer bunlardan birisinde sorun yaşanırsa hesaplarda para kaybı söz konusu olacaktır. Transaction bu tür sorunların önüne geçerek her iki SQL ifadesinin de çalışması durumunda sonucu hesaplara yansıtır. Aksi durumda ikisini de iptal eder.

Web Server, internet üzerinde bulunan web sayfalarının depolanmasında ve istekte bulunan kullanıcılara bu sayfaların gönderilmesinden sorumludur.

Proxy Server, internet erişimi sırasında kullanılan bir ara sunucudur. İnternete erişecek bilgisayar proxy server üzerinden çıkış yapar. Böylece çok fazla ziyaret edilen bir sayfa proxy server ön belleğine alınarak istekte bulunan bilgisayara ön belleğinden web sayfasını göndererek erişim hızını artırır.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*