20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Şeker Hastalığı

Şeker HastalığıPankreas bezinin salgıladığı hormonlardan biri olan insülinin salgılanamadığı durumlarda şeker hücre içine giremez. Şekerin kanda birikmesi nedeniyle hücreler zarar görür. Vücutta bulunan fazla şeker depolanması şeker hastalığına neden olur.

Şeker hastalığı ortaya çıktığında kişilerde bir takım belirtiler verir. En önemli işaret kişinin aşırı şekilde susamasıdır. Aynı zamanda yemeğe karşı çok istekli olan şeker hastaları devamlı gıda alarak şişmanlamaya başlarlar. Çok su içtikleri için sık şekilde idrara çıkarlar. Ciltte meydana gelen kuruluğu yorgunluk nöbetleri takip eder. Bunun yanında açılan yaraların geç iyileşmesi de bir diğer işarettir. Görmede sorun yaşayan şeker hastaları bazen bulanık görme gibi göz problemleri yaşarlar.

Ailesinde şeker hastalığı olan kişiler risk altındadır. Kilosu normalden daha yüksek kişiler ve hızlı şekilde beslenenler şeker hastalığına yakalanabilirler. Hipertansiyonunda şeker hastalığına neden olduğu bilinmektedir.

Tedavisi için doktorun bu hastalık üzerine belirlediği iğneler ve ilaçlar sürekli kullanılarak şeker seviyesi normal ölçülerde tutulmalıdır. Şeker hastalığının kontrol altına alınmaması kişinin gündelik hayatını etkileyerek daha ciddi problemlerin doğmasına neden olabilir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*