20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Sanal Bilgisayara Android x86 4.4 Kitkat Kurulumu

Sanal Bilgisayara Android x86 4.4 Kitkat Kurulumu

Bunu yapmamız için bize gereken program Virtual Box sanal arayüz kurmamız için gerek bir program. Bu program ile çok kolay bir şekilde sanal bilgisayar elde edebiliriz. Tabi ki birde Virtual Box Extension Pack indirmemiz gerekiyor.

VirtualBox ve VirtualBox Extension Pack İndir

Diğer bizim ihtiyacımız olan Android x86 olacaktır. En son güncel sürüm 4.4 Kitkat versiyonu.

Android 4.4 Kitkat x86 İndir

Bütün dosyalarımız indikten sonra programlarımızı kurmaya başlıyoruz. VirtualBox kurulumu yapıyoruz. Ekstra bir şey yapmamıza gerek yok ileri ileri diyerek kurulumu yapıyoruz. Extension Pack kurulumunu da yaptıktan sonra VirtualBox arayüzüne giriyoruz.

Buradan işletim sistemimize bir isim vermeniz gerekiyor. Türünü Linux yapabilirsiniz, 32bit seçeneğini seçelim ve 2GB bellek ayıralım bu bizim için yeterli olacaktır. İleri ileri diye devam ettikten sonra sanal makinemizi oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz sanal makineye sağ tıklıyor ve depolama kısmına geliyoruz buradan, +’ya tıklayarak disk seçiyoruz Android 4.4 iso dosyamızı seçiyoruz.

Yeşil okumuz ile bilgisayarımızı çalıştırıyoruz, bilgisayarımız Android dosyamızdan boot ederek başlayacaktır. Buradaki seçeneklerde hiçbir kurulum yapmadan Live olarak kullanabileceğiniz söylüyor veya Kurulum yaparak kullanabileceğiniz seçenekler mevcut. Biz kurulum yaparak kullanacağız. 1 tane Disk oluşturuyoruz. Diskimizi seçiyoruz ve dosya sistemi olarak EXD3 seçebiliriz sonuçta güncel bir format. Bootloader grubu ve sistem dosya kısımlarına Yes diyerek devam ediyoruz. Kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra yeniden başlatıyoruz.

Yeniden başlattığınız da artık iso dosyamıza gerek kalmadığı için alttaki CD simgesine sağ tıklayıp iso’nun tikini kaldırın makineyi tekrar başlatın. Bu sefer doğrudan Android 4.4 ile başlayacaktır bilgisayarımız. Fareyi görmek için, makineye geliyoruz ve fare bütünleştirmeyi etkinleştir diyoruz. Artık Android’in içinde fareyi görebiliyoruz. İşlemler normalden biraz daha uzun sürecektir. Ayarlarımızı yaptıktan sonra ana ekranımız karşımıza geliyor.

Android geliştiriciler için uygun bir şey olabilir fakat oyun veya uygulama deneyecekler için pek uygun olmayacaktır. Oyun ve uygulama test etmek istiyorsanız Bluestack programını kullanabilirsiniz. Bu program daha çok program geliştiriciler için geçerli olmasıdır.

Hakkında Berk Atakan

Nediobu Teknoloji Kategorisi Editör

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*