15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

SalkımSöğüt

SalkımSöğüt

Severse eğilir, gücüm bu benim
Köküm yerde yürür, göçüm bu benim
Bir salkımsöğüdüm ele benzemem
Dalımda meyve yok, suçum bu benim.

Der Fikret Sezgin ki size bahsedeceğim ismin ta kendisidir. Adana doğumludur şairimiz. Asıl mesleği avukatlıktır. Sabancı şirketlerinde vuku bulan iyi bir avukatlık geçmişi vardır.

Onun yapıtlarını ve sanat görüşünü bir kitap halinde toplayan Mustafa Emre, şöyle bahseder kendisinden: Fikret Sezgin renkli bir kişiliktir. “Bir yanı hukuk, bir yanı şiir. İlk bakışta bir güven verir, söyleştikçe zamanın nasıl geçtiğini bilemezsiniz. Hiçbir abartıya kaçmadan, sözü süslemeden konuşur, anlatır; dalar gidersiniz.”

Haklı Mustafa Emre. Gerçekten de şiirinde dahi sade bir anlatımı vardır. Dörtlüklerle yazar, süsten uzaktır ve anlattığını en net haliyle anlatır. Aslında bu haliyle birçok şairin ilgisini çekmiş olsa da II.Yeni gibi bir edebiyat dönemi geçiren Türk edebiyatı dünyası, Fikret Sezgin’i yadırgar. İnsafsızca eleştirilerden birisi de onun “eski kafalı” olmasıdır.

Uzun şiirler ya da tumturaklı sözleri sevmeyen insanların da şiir okuma “lüksünün” olduğunu düşünen ben için Fikret Sezgin, okunabilir bir şairdir. Hukuksal tarafı yanında takdir edilesi bir edebiyat aşığı olması bir yana bir kahve molasında sizin içinizi dolduracak güçte şiirler yazar. Elbette birileri, edebiyatın şiir alanında isim yapmış şairleriyle Fikret Sezgin’i kıyaslayabilir; ama bu durumda edebiyatı birkaç ismin önüne geçmeyen kısır bir döngüye sürüklemiş olurlar.

Bu arada Fikret Sezgin, kendi kitaplarını kendisi basar. Belki internet üzerinden kitaplarını bulmak kolay olur; bilemem ama bir yerde Fikret Sezgin’in bir dörtlüğüne rastlarsanız okumadan geçmeyin derim.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Bir yorum

  1. teşekkürler yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*