15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Sahaftan Kitap Almak

Sahaftan Kitap AlmakSahaf, Arapça bir sözcüktür.  Şuan bilinen anlamı ise ikinci el olarak kitap ve dergi satan yerler ya da satan kişi’dir. Sözlük anlamından çıkardığınızda da bana göre sahaf, yaşanmışlığı satan en nadide mekanlardandır.

Şöyle işler,

Siz ikinci el kitabınızı ya da kütüphanenizi ya satar ya da bağışlarsınız. Verilen kitaplar, genelde sahaflar tarafından açılmaz, sadece sağlam olup olmadıklarına bakılmak için göz atılır. Ayrıca içindeki etiket, resim, fotoğraf hatta notlar çıkarılmaz. Her nasıl geldiyse öyle bırakılır, fiyat etiketi dahi yapıştırılmaz.

Kitap, şarap gibi yaşlandıkça değerlenir sahafın elinde. Mesela ben bu zamana kadar genç bir sahaf görmedim. Gördüğüm gençler de devredilmiş ya da dükkan sahibi ile kan bağına sahip. Bir sahafta 1974 basımı bir kitap görebilirsiniz mesela, hatta bu kitabın ön sayfasında bir not içinde de bir gazete kupürü görebilirsiniz. İçten gelen bir hediye…

Aynı sahafta bir aşk romanına da rastlayabilirsiniz hatta belki de içinden kurumuş bir gül çıkarırsınız da şaşırırsınız ve sahafa bakarsınız “Abi bu ne” dercesine; sahaf ise iki kolunu yana açarak “Ben bilmem bayan” der güzel bir tebessümle…

Nasıl desem daha size nasıl anlatsam? Bir sahafa girmeden oranın kağıt kokusunu almadan hayatınızın bir kısmını eksik yaşıyorsunuz bana göre. İnsan, tecrübenin filizidir ve inanın zaten başlı başına yaşanmışlığı ya da yaşanma ihtimali olan bir şeyi size anlatan kitabın üstüne anıları da koyduğunuzda değeri kat be kat artıyor.

Derim ki bir sahafa gitmeden, yaşadım demeyin.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*