20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Romatizma Belirtileri

Romatizma BelirtileriRomatizma bilinenin aksine sadece bacaklarda görülen bir hastalık değildir. Eklemlerde, kemiklerde, kas ve dokularda ağrılı bir şekilde ortaya çıkar.

Bu bölgelerde görülen ağrılar kimi zaman çok ağrılı olurken kimi zaman ise hafif ağrılarla atlatılabilir. Bazı hastalarda da günler boyu devam eden ağrılara rastlanmaktadır. Eklem sertleşmeleri ve parmak kilitlenmeleri gibi belirtilerde romatizma hastalığının habercisidir. Ayaklarda da bulunan eklemleri etkileyebilen romatizma hastalığı daha yukarılara kadar devam ederek kalça eklemelerini de etkilemektedir. Kısacası vücutta bulunan her eklemi etkileyebilen bir rahatsızlık çeşididir.

Eklemlerde hissedilen ağrıya bazı sorunlarda eşlik eder. Şişme, sertleşme, ateş, iltihap ve halsizlik gibi durumlarda romatizmanın belirtilerindendir. Belirtiler ortaya çıktığında istirahat etmek ve çeşitli fiziksel tedavi yolları denemek gerekmektedir. Bununla birlikte eklemlerde ortaya çıkan iltihaplar içinde ilaç tedavisi çoğu zaman uygun tedavi şeklidir.

Romatizma hastalığına sahip olan kişilerin kilo kontrolü sağlanarak beslenme düzenlerini ayarlamaları hastalığın hafiflemesinde etkilidir. Hayvansal içerikli gıdaları azaltarak yapılan diyetler çoğu zaman başarılı sonuçlar sağlar. Bir beslenme uzmanından yardım almak tedavinin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*