20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Primi Ödenmeyen Vatandaşlar Sağlık Hizmeti Alamayacak Mı?

Sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Sağlık hizmetleri sağlık sigortası ile birlikte daha ucuz veya ücretsiz hale gelmektedir. Sağlık sigortaları birçok çeşide ayrılmaktadır. Sağlık sigortası ödemeleri işveren tarafından yerine getirilmek zorundadır. Ancak iş sahibi kişilerin sağlık sigortalarının primlerini kendilerinin ödemesi mümkündür. Bu ödemelerin zamanında yapılması birçok faktörü de etkilemektedir. Zamanında ödenen sağlık sigortası primleri sağlık sigortasından yararlanmak ve hatta emeklilik gibi alanları etkilemektedir. Bu gibi nedenlerle sağlık sigortası primlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Prim Çdenmemesi Durumunda Sağlık Sigortası Durumu

Yeni düzenlemeler ile birlikte genel sağlık sigortası kapsamı altında bir düzenleme getirilmiştir. Bu düzenleme ile birlikte herkesin sağlık sigortası sahibi olması hedeflenmiştir. Genel sağlık sigortası kapsamında sigortası olmayan kişilerin gelir testine tabi tutulması gerekmektedir. Gelir testi ile birlikte kişilerin gelirlerine göre sigorta primleri belirlenmektedir. Sigorta primlerinin en üst düzeyi de en alt düzeyi de belirlenmiştir.

Sigorta primini ödeyemeyecek kadar düşük gelire sahip olan kişiler prim ödemek zorunda olmadan sağlık hizmetlerinden yararlanacaktır. Sağlık sigortası primlerini ödemeyen kişiler primler açısından sigortaya borçlanacaktır. Belli bir süre sonra ödenmeyen primler ciddi sorunlara neden olacaktır. Hatta belli bir süre sonra sigorta primini ödemeyen kişi sağlık hizmetlerinden düşük fiyata veya ücretsiz olarak yararlanamayacaktır. Bu nedenle primlerin düzenli ödenmesi gerekmektedir.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*