20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Pan ve Lan Ağları

Bu yazım da sizlere, ağ teknolojilerinin son dönemlerinde en çok kullanılan coğrafi açıdan ağ türlerinden olan Pan ve Lan ağ türlerinden bahsedeceğim.

networkPAN(Personel Area Network – Kişisel Alan Ağı) son yıllarda kullanılmaya başlanan bir ağ türüdür. Ortalama 10 metrelik bir alanı kapsamakla birlikte ideal koşullar altında 100 metreye kadar çıkabilir. Mobil cihazların oluşturduğu bir ağ türüdür. Pan mobil cihazların birbiri ile haberleşmesinin yanı sıra internete bağlanmak veya üzerinde ki interneti paylaştırmak için de kullanılabilir. Kablolu Pan’lar cihazın USB veya FireWire protları ile bilgisayara bağlanarak veya kablosuz olarak IrDA, Bluetooth, Wireless, Z-Wave, ZigBee gibi ağ teknolojileri de kurabilir.

LAN (Local Area Network – Yerel Alan Ağı) ev, okul, büro ve işyeri gibi küçük coğrafi alanlarda ki cihazların haberleşmesi ve kaynaklarının paylaşımı için oluşturulan ağ türüdür. Ağ içerisinde ki hız Gigabit seviyesine kadar ulaşabilir. Lan’lar oluşturulurken çift burgulu kablolar, koaksiyel kablolar ve fiber optik kablolar kullanılabilir. Topoloji olarak da ortak yol, halka, yıldız ve örgü topolojileri kullanılmaktadır. Ama günümüzde çoğunlukla oluşturulan Lan’lar çift burgulu kablo ile yıldız topolojisindendir.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*