20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Özel Hastane Nasıl Açılır?

Özel hastane açmak isteyenleri oldukça zahmetli bir süreç beklemektedir. Çünkü özel hastane açılırken öncelikli olarak bir sermayenin varlığı gerekmektedir. Ardından ise özel hastane açmak için alınması gereken izinler alınmalıdır. Özel hastane açmak isteyenlerin izlemesi gereken bazı süreçler bulunmaktadır.

İş Planı Hazırlanması Gerekir

Özel hastane açmak isteyen kişiler öncelikle iş planı hazırlamalıdır. Bu iş planında hastanenin nasıl kurulacağı, nasıl idare edileceği ve para yönetimi gibi konular yer almaktadır. İş planı hazırladıktan sonra hastane açma işlemlerine başlayabilirsiniz. Hastane iş planı içerisinde hastanenin yerini belirtmenizde önemlidir.

Hastanenin Konumunu Belirleyin

Hastanenin konumunun belirlenmesi çok önemlidir. Çünkü hastaneler insanların rahatlıkla ulaşabileceği bölgelerde bulunmalıdır. Bu nedenle hastane için uygun bir yer arayışı içerisine girilmelidir. Hastanenin bulunduğu yere ulaşım rahat olmalı ve hastalar rahat bir şekilde ulaşabilmelidir. Özel hastanenin konumu belirlenirken ambulans giriş çıkışının rahatlıkla gerçekleşebileceği geniş yerlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Özel Hastane Açma Maliyeti Belirlenmelidir

Özel hastane açmak isteyenler büyük bir sermayeyi elinde bulunduruyor olmaları gerekmektedir. Hastane açmak maliyetli bir yatırımdır. Özellikle hastane binaları büyük ve donanımlı yerler olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca tıbbi cihazların maliyeti de unutulmamalıdır. Bu nedenle hastane açmak isteyenler büyük miktarda bir sermayeye ihtiyaç duyacaktır.

Gerekli Olan Hastane Ekipmanlarının Belirlenmesi

Hastane açılırken hasta tedavileri için gereken modern tıbbi cihazlar alınmalıdır. Ayrıca kullanılacak diğer tıbbi cihazlar, yataklar, ameliyathane malzemeleri gibi birçok sağlık ekipmanının satın alınması gerekmektedir. Hastane açarken alınması gereken pek çok tıbbi malzeme bulunmaktadır.

Özel Hastane Açmak İçin Ruhsat Ve İzinlerin Alınması Gerekmektedir

Özel hastane açacak kişilerin bilgi sahibi olması ve hiçbir süreci atlamadan yürütmesi çok önemlidir. Özel hastane açmak isteyenler Sağlık Bakanlığı’ndan gereken izinleri almalıdır. Sağlık kuruluşu olan hastaneler açılırken birçok ruhsat ve iznin alınması gerektiği unutulmamalıdır. Özel hastane açarken “Özel Hastaneler Yönetmeliği”ni mutlaka inceleyin ve hiçbir izni ve ruhsatı atlamadan işlemlerinizi yürütün. Gereken ruhsat ve izinlerin alınmaması halinde büyük bir yaptırım uygulanacağı unutulmamalıdır.

Özel Hastane Açma Şartları Nelerdir?

  • Özel hastane açmak isteyen kişiler öncelikle bir dilekçeyle valiliğe başvurmalıdır. Özel hastane açılırken Sağlık Bakanlığı’nın prosedürlerine mutlaka uyulması gerekmektedir.
  • Özel hastaneler açılırken tıbbi, idari ve teknik hizmetlerin yürütülebilmesi için bir mesul müdür atanması zorunludur. Özel hastanelerin kurumlarla ilişkilerinde mesul müdür doğrudan muhatap olarak gösterilmektedir. Mesul müdür olarak belirlenecek kişi Türkiye’de 2 yıl olmak üzere toplam 5 yıl doktorluk mesleğini yürütmüş olması gerekmektedir.
  • Özel hastane açılırken hasta odalarının gün ışığı görmesi ve duvarlarının kolay bir şekilde temizlenmesi uyulması gereken kurallar arasındadır. Hasta odalarının kapı genişliğinin 110 cm olması ve hasta odalarında bulunan tuvaletlerin kapısının dışa açık olma şartı koşulmaktadır. Her koridorda hemşire istasyonu bulundurma zorunluluğunun yanı sıra bir odada iki yatak bulundurulması yasaktır.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*