15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Osmanlı Türkçesi mi Osmanlıca mı?

Osmanlı Türkçesi mi Osmanlıca mı?  Terimsel anlamıyla ve hatta kapsama alanıyla bu iki sözcüğün bağlam yerinin aynı olmasına rağmen bu aralar çok sık duyduğum bir ima var: Osmanlıca bir dildir.

Osmanlıca, başlı başına bir dil değildir; Osmanlıca diye bir söyleyiş, sadece dilin “En az çabayla en çok şey anlatma” mantığı kapsamında ortaya çıkmıştır. Yani Osmanlı Türkçesi demek Osmanlıca demeye kıyasla daha meşakkatli olduğu için Osmanlıca denmiştir ama her –ca/- ce eki almış şey de bir dil sayılmaz. Osmanlıca yerine Osmanlı Türkçesi demek makbuldür çünkü Osmanlı Türkçesi, Türk dilinin tarihsel bir koludur.

Neden Osmanlıca diye bir dil yoktur?

  1. Dil için ırk lazım, Osmanlı diye bir ırk yoktur, Osmanlı tebaası yani halkı vardır ve bu halkın da mihenk taşı – kim ne derse desin Türk’tür.
  2. Osmanlı devleti, kuruluş, gelişme, yükselme, duraklama, gerileme ve çöküş devirleri esas alındığında ortalama 600 yıllık bir devlettir. 600 yılda bir dil oluşturamazsınız. Haydi varsayalım 600 yılda bir dil oluşturduğunuz ama bu dille bir klasik edebiyat oluşturamazsınız. Nitekim Osmanlı’nın klasik bir edebiyat anlayışı vardı.
  3. Osmanlıca bir dil olarak kabul ettiğinizde Türkçenin yaklaşık 600 – 650 yıllık bir kısmını es geçmiş olursunuz ki bu da Türkoloji dünyasında akıl almaz bir çukur oluşturur.
  4. Osmanlıca bir dil olarak kabul edilse dahi dünyada onu iye edebileceğiniz bir dil ailesi yok.

Kısaca Osmanlıca terim adı, bilen için oldukça masum olabilir ama bilmeyen için tehlikelidir. Bu bakımdan “Osmanlı Türkçesi” terimi tercih edilmeli ve insanlara Türkçenin bu kolu hakkında daha net bilgiler verilmeli.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*