15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabıOrta kulak iltihabı, orta kulağın iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Daha sık bakterilerin neden olduğu orta kulak iltihabı kronik olabileceği gibi akut olarak da görülmektedir. Akut olan iltihap boğaz enfeksiyonundan ve soğuk algınlığından sonra ortaya çıkar. Kronik olan iltihap şeklinde ise hastalık geçtikten sonra tekrarlayarak yeniden ortaya çıkar.  Çocukların orta kulak iltihabına yakalanması daha kolaydır. Östaki borusu kısa olan çocuklarda iltihabın yerleşmesi kolaylaşır.

Orta kulak iltihabı ağrı ile başlayan bir hastalıktır. Duymada güçlük çekme ve ateşlenme gibi belirtiler hastalık habercisidir. Bebeklerde de görülen hastalık bebeğin huzursuz olmasına ve iştah kaybına yol açar. Genellikle yere doğru eğilen kişilerde ağrının şiddetlendiği gözlemlenmiştir. Normal otururken ağrının şiddeti azalır. Basınç artarsa kulak zarı delinebilir. Kulaktan kan gelmesi kulak zarının delindiğinin işaretidir. Kulak zarına bakıldığı anda teşhis edilen hastalık kolaylıkla tanınabilir. Kulak zarında meydana gelen şişlik doktorlar tarafından orta kulak iltihabı olarak teşhis edilir.

Genellikle ilaçla tedavi edilebilen orta kulak iltihabında doktorun önerdiği ilaçlarla birlikte iltihabın geçme süresi kısaltılır.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Bir yorum

  1. bihter hanım gerçekten bilgilendirici makaleler yayınlıyorsunuz sayenizde rahatsızlıklar konusunda bir ön bilgiye sahip olabiliyoruz bu sebeple teşekkür ederim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*