20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Orhan Kemal ve Bereketli Topraklar Üstünde

Orhan Kemal ve Bereketli Topraklar Üstünde“Orhan Kemal, yaşadığı günlerden yaşadığımız günleri en çok görebilmiş ve dile getirmiş yazarımızdır. “ der Selim İleri. Haklıdır da. Özellikle Çukurova gerçeğini, bunun getirdiği yıkımları ama en önemlisi iyisi ve kötüsüyle hayatın ta kendisini açıklar size Orhan Kemal.

Adanalı olmanın isim babasıdır Orhan Kemal. Özelikle “kar görmeyen çocuklar” olarak nitelendirir kendisini ve diğer tüm hemşehrilerini. Belki kar görmediği için midir bilinmez sıcağı çok iyi bilir yazar ve işler romanlarında. Çukurova, şuan bile Türkiye’min en bereketli topraklarına sahip olan yeridir. Bereketli Topraklar Üstünde ise 1945 yılında yazılmıştır. Bu zamanlarda Adana yani Çukurova bir rol model olarak seçilmiştir: Ülkenin tarım havzası olma rolü ona verilmiştir. Yeni Türkiye’de ekonomi tarıma dayandırılmıştır, en azından o zamanlar.

Orhan Kemal ise tam da bu zamanlarda Çukurova’ya gelen işçileri, ameleleri, onların neler yaşadıklarını, hayallerini daha doğrusu hayalleri bir pekmez bir yoğurdu geçmeyecek kadar küçük insanları anlatmıştır. Okurken sözcüklerin zihninizden kaydığını hissettiğiniz ve gerçekçi bakış açısının zirvesine çıkacağınız bu roman, Orhan Kemal için romandan ziyade gerçektir. Gerçektir çünkü Orhan Kemal bu gözlemi yapabilmek için Adana’da bir süre pamuk fabrikasında çalışmıştır. Anlatımın etkileyici olması ve sizi o zamanlara götürmesi bunun içindir.

Dertli ama bir o kadar da içten; ayıp ama bir o kadar da hayatın içinden gelen Bereketli Topraklar Üstünde romanı mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitaptır.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*