20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?Biliyoruz ki, hepimiz kredi kartı kullanmaktayız. Eşimiz, annemiz, babamız ve çocuklarımız. Peki, öldüğümüzde borçlarımız ne olacak? Ve kartımız kapanacak mı?

Kredi kartı kullanmaya ilk başladığınızda bankalar sizlere ‘Hayat Sigortası’ teklifi sunar. Yaptırdığınız takdirde öldüğünüzde bütün borçlarınız sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Ancak sigorta şirketleri kişinin ölüm nedenini araştırmaktadır. İntihar ve benzeri durumlarda ödeme itirazında bulunabilirler ve ödedikleri sigortayı geri alabilirler.

Ölen kişinin, hiçbir sigorta şirketiyle anlaşmaması sonucunda tüm borçlar mirasçılardan talep edilir ve alınır.

Taşıt veya konut kredisi kullananlar için bazı farklılıklar olabilir.

  • Konut Kredisi, eğer kişi evinin ipotek edildiğine dair bir belge imzalamamış ise yani kredi kartlı kişinin vefatı öncesinde teminat olarak eşiyle ve çocuklarıyla oturduğu evi göstermemiş ise ipotek koyulamaz. Göstermiş ise koyulabilir.
  • Taşıt Kredisi, bu kredi türünde bireysel kredi durumu uygulanmaz. Kredi kartlı kişinin vefatı sonucunda banka ölen kişinin mirasına ortak olur, ölen kişinin mirası olmaması durumunda mirasçılar bankaya borçlanır.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Kapatılması

Ölen Kişinin Kredi Kartı KapatılmasıBir yakınınızın vefatı sonucunda o kişiye ait tüm ölüm evrakları ve belgelerini toplamanız gerekmektedir. Kolay bir yolu ise, ölen kişinin kredi aldığı bankanın müşteri hizmetlerini aramaktır.

Kredi kartlı kişinin vefatı sonucunda ona ait bilgileri (anne kızlık soyadı, telefon bankacılığı şifresi, nüfus cüzdanı bilgileri gibi) söyleyerek kartı iptal edebilirsiniz.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*