15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Narsist Kişilik Bozuklukları Aşk İlişkilerine Nasıl Yansıyor?

Narsist kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler başkalarının düşünce ve isteklerine karşı ilgisiz kalan ve onları umursamayan kişiler olarak tanımlanabilmektedir. Kendini aşırı beğenen narsist kişilik bozukluğuna sahip kişiler başkalarına karşı duyarsız kalırken kendilerini sürekli ön plana çıkarmaya çalışırlar.

Narsistler kendilerini başkalarının yerine koymak ve onları anlamak yerine sadece kendilerinin varlığına inanan kişilerdir. Bu kişilerde yer alan narsist özellikler arasında artistik, dramatik, dramatik veya atletik başarılar önemli bir yere sahiptir.

Başkalarının eleştirilerine katlanamayan bu kişiler kendilerine önem veriyor gibi gözükse dahi kendilerini değersiz ve aşağılık bir varlık olarak görürler. Karşısındakini kendi amaçlarını gerçekleştirmek için kullanabilirler.  Güç ve sevgide doyumsuz olan bu kişiler kendisini eşi bulunmaz biri olarak tanımlarlar.

Narsist Kişilik Bozuklukları Tanısı Nasıl Konulur?

Narsist kişilik bozukluğu tanısı taşıyan kişilerde aşağıdaki belirtilere rastlanmaktadır.

  • Kendisinin çok fazla önemli olduğunu düşünen kişiler
  • Devamlı sınırsız güç, zeka ve güzellik üzerine düşünen kişiler
  • Kendisinin eşi benzeri bulunmaz biri olarak düşünen ve sürekli beğenilmek isteyen kişiler
  • Başkalarını kendisinin çıkarları için kullanan kişiler ile kendisi için bazı hak kayırmalarının mümkün olabileceğini düşünen kişiler
  • Karşısındaki hakkında empati yapmayan ve karşısındakinin düşüncelerinin önemsemeyen, değersiz gören kişiler
  • Kendini beğenmiş ve küstah olan kişiler
  • Başkalarını sürekli kıskanan ve kendisinin başkaları tarafından sürekli kıskanıldığını düşünen kişiler narsist kişilik bozukluğuna sahip kişiler olarak tanımlanabilmektedir.

Narsist Kişilerde İlişki Sığlığı Sorunu Ortaya Çıkar

Narsist kişilik bozukluğu yaşayan kişilerin aşk hayatı oldukça zordur. İlişkileri ve duyguları konusunda yüzeysel bir tavır sergileyen bu kişiler başkalarının varoluş nedenini kendilerine hayran olmak olarak görürler.

Bu nedenle narsist kişilik bozukluklarında aşk yaşamak bir hayli zorlu bir süreçtir. Karşısındaki kişinin ona hayran olduğunu ve onun tek görevinin onu sevmek olduğu düşüncesi hakimdir.

Aşk ilişkisi esnasında kendilerine ulaşılmazlık hissini karşısındaki kişiye aşılamaya çalışır.  Dokunulmazlık zırhına bürünen bu kişiler kendilerine biat edilmesini ve yüceltilmesini ister. Bu nedenle ilişkiler yüzeysel ve tek taraflı bir biat şeklinde yaşanır.

Narsist Kişilik Bozukluğu Sorununda Cinsel İlişki

Narsist kişilik bozukluğu olan kişiler tek taraflı bir aşk yaşıyor gibi davranır. Bu kişiler görünürde baştan çıkarıcı ve evlilik dışı ilişkilere açık kişiler olarak kendilerini anlatırlar. Ancak durum böyle değildir.

Narsist kişiler eşini veya sevgilisini ayrı bir varlık olarak görmez ve sevmez.  Bu kişilerde başaramama sıkıntısı ve partnere bağlanma sorunu kendisini ele verir.

Narsist erkeklerin birçoğunda yakınlaşma sorunu kendisini ele vermektedir.  Bu nedenle narsist kişiler cinsel ilişki sırasında kendisini bırakmaz ve kontrolü sürekli ellerinde tutmak isterler.

Narsist Kişilerin Aşka Bakış Açısı

Narsist kişilik bozukluğu yaşayan kişilerin temel özellikleri arasında karşısındaki kişiye değer vermeme, tek değerli varlığın kendisi olduğuna inanma sorunu ön plana çıkmaktadır.

Bu nedenle narsist kişiler aşık olmaz veya kontrollü bir aşk yaşar. Karşındaki kişinin sürekli kendisine biat etmesini ister ve kendisinin ulaşılamayacak kadar değerli bir varlık olduğunu empoze etmeye çalışır.

Kendini beğenen ve kendi dışındaki herkesi değersiz gören narsist kişilerin ilişkilerinde mutlu olması imkansızdır. Duygusal anlamda bir yakınlaşma yaşaması mümkün olmayan narsist kişiler duygularını gizlerler.

Kimseyi sevemeyen narsist kişilik bozukluğuna sahip kişiler hayatlarının her alanında kendisini kontrol eder ve kendisini aşka bırakamazlar. Başarılı ve tutkulu kişiler  gibi görünseler dahi içlerinde sıkıntı yaşarlar ve ilgileri yüzeysel olarak kalır.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*