15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Mobil İletişim ve GSM

Gsm-bts-walbrzychBu yazımda sizlere mobil iletişimin ne olduğunu ve GSM’in ne olduğunu anlatacağım. Hemen hemen her gün kullandığımız bu cihazların kullanmış olduğu en önemli teknolojilerine birde yakından bakalım.

Mobil iletişim, cep telefonu gibi taşınabilir cihazlar arasında veya cihazla internet arasında ki iletişimi kapsamaktadır. Yani şuan cebimizde kullandığımız tüm akıllı cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve daha bir çok kullandığımız haberleşme cihazı, mobil iletişime bir örnektir.

GSM’in açılımı Global System for Mobile Communications’tır. Yani Küresel Mobil İletişim Sistemleri demektir.

Cep telefonu iletişim protokolü olup, devre anahtarlamalı hücresel ağı kullanmaktadır ve iletişim esnasında hücreler arası geçiş yapabilir.

Devre anahtarlamada veri iletimi gerçekleştirilecek iki nokta arasında bağlantı kurulur ve iletim süresince bu bağlantı açık tutularak iletişim bu hat üzerinden gerçekleştirilir. İletişim esnasında kurulan hat iletişime dahil olan iki uç noktadan birisi tarafından kapatılabilir. Cep telefonları baz istasyonları üzerinden hücre adı verilen coğrafi alnalarda haberleşme gerçekleştirmektedir. Hücre, bir baz istasyonun kapsadığı alandır ve baz istasyonu hücrenin merkezinde yer alır. Birden fazla baz istasyonun oluşturmuş olduğu hücreler birbirine bağlıdır ve böylece hücresel ağır oluşturur. Cep telefonuna gelen çağrılar bu ağ üzerinden alıcısına ulaştırılır.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*