20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Mide Ülseri

Mide ÜlseriMide ülseri sindirim kanalı ve mide öz suyunun birbirine etki ettiği bölgede görülen yara türüdür. Ağrı kesicilerinde mide ülserine neden olduğu saptanmıştır. Günümüzde pek çok insan mide ülseri hastalığından muzdarip durumdadır. Bunun nedeni sık ilaç kullanımına bağlanmaktadır.

Mide ülseri olan kişilerde devamlı bir ağrı şekli görülür. Ağrıya kimi zaman bulantı ve iştahsızlık gibi durumlarda eklenir. Şişkinlik ve doyma hissinin artması mide ülserinin belirtilerindendir. Ülser teşhisi konulduğunda tedavi edilmezse kanama gibi ciddi sorunlar doğurabilir.

Mide ülserinde tedavi yöntemi olarak ilaç kullanımı önerilir. İlaç kullanımında mide asidi azaltılarak midenin ağrıması engellenir. İleriki vakalarda cerrahi girişim uygulanabilir.

Mide ülserinin tedavisinde genellikle doktor tarafından diyet önerilir. Diyette birtakım gıdalar kesinlikle yasaktır. Baharatlı yiyecekler ve çok soğuk asitli içecekler yasaktır. Bunun yanında ilaçlar düzenli şekilde alınarak doğru tedaviye başlanmalıdır. Ağrı kesicilerden mutlaka uzak durulmalıdır. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar bırakılarak stresli yaşam koşullarından uzak durulmalıdır. Bu şekilde kontrol altında tutulan mide ülseri hastalığı yaşamınızı etkilemeyecektir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*