20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Menisküs Yırtıkları

Genellikle sporcularda görülen problemlerden biri olan menisküs yırtıkları herkesin başına gelebilecek bir problemdir. Dizin dönmesi ile ortaya çıkan ve ani yapılan hareketlerden dolayı meydana gelen menisküs yırtığı yaşı daha büyük olan kişilerde ise herhangi bir zorlanma olmaksızın yırtılabilir.

Meniküs diz kısmında yer alan iki kemiğin kesişim noktalarının bulunduğu kısımda yer alır. Zorlanmalar ve darbeler neticesinde yırtılması doğaldır. Aşırı ve ani hareketlerle dize darbe alan kişilerde menisküs yırtıklarına rastlanır. Dizde ilk şişlik görülmeye başladığı zaman menisküsden şüphe edilebilir. Şişliğin yanında acı ve gerginlik gibi problemlerde menisküs yırtığının göstergelerinden biridir.

Menisküs yırtığı tedavilerinde hasta kesinlikle dinlenmeye alınmalıdır. Ayakta durma, yorulma gibi faaliyetlere ara verilerek buz uygulamasına geçilmelidir. Daha sonraki aşamalarda bandaj gibi sarma işlemlerinden sonra dizin yukarı doğru alınması son yapılacak tedavi işlemlerindendir.

Yaşı oldukça ilerlemiş kişilerde menisküs görülmesinin tek nedeni kıkırdak hasarıdır. Kıkırdaklar zamanla hasara uğrayarak menisküs yırtığına neden olabilirler. Menisküs hastalığında ameliyat olmak ve istirahat sürecinde doktorun her dediğini eksiksiz yerine getirmek tedavi sürecinin başarısını artıracaktır.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*