15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Malulen Emeklilik Şartları

Emekli olabilmek için birçok şartı yerine getirilmesi gerekmektedir. Bütün şartların aynı anda sağlanması halinde emekli olunabilmektedir. Emekli olabilmek bazen farklı durumlarda meydana gelebilmektedir. Yani kişi bazı durumlarda mecburen de emekli olabilmektedir. Gereken bütün şartların yerine gelmemesine rağmen gereken durumlarda çalışan emekli olabilmektedir. Bu durum malulen emeklilik olarak adlandırılmaktadır.

Malulen emekli olabilmek için gereken 21 adet hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların hepsi tek tek sayılmıştır. Malulen emeklilik için gerekli olan hastalıkların belirlenmesi için rapor düzenlenmektedir. Bu rapor tam teşekküllü bir devlet hastanesinden usulüne uygun olarak alınmalıdır. Bu yetkilendirme sosyal güvenlik kurumu aracılığıyla yapılmaktadır. Yani her hastane bu raporu verme konusunda yetkili değildir.

Malulen Nasıl Emekli Olunur

Malulen emeklilik erken emeklilik anlamına da gelmektedir. Ancak her zaman erken emekli olmak istenen bir durum değildir. Çünkü malulen emekli olmak için ciddi sebepler aranmaktadır. Bu sebepleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Malulen emekli olmak için maluliyet için sigortanın başlangıç tarihinden sonra %60 olması gerekmektedir. Bu maluliyetler tek tek sayılmış olan hastalıkları kapsamaktadır.
  • Kişinin malulen emekli olabilmesi için 10 yıllık sigortalı süresi bulunmaktadır. Aynı zamanda da 1800 primli günün bulunması da şarttır.
  • Çalışan kişinin müşkül durumda olması nedeniyle sigortalı gün sayısına bakılmaksızın 1800 primli gün sayısının bulunması yeterli olacaktır.

Bütün bu şartları sağlayan kimse malulen emekli olacaktır.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*