15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Kitap Okumak

Kitap OkumakKültür ve sanat bölümünde bir sürü kitap tavsiye ediyor, bir kısmını anlatıyor, bir kısmının içinden bazı özel cümleleri paylaşıyorum. Amacım, kitabın okunma oranını yükseltmek, okumaya değer olan bir kitabı başkalarına göstermek.  Bunu yaparken de herhangi bir firmadan para almıyorum ya da yüzdem artmıyor. Sadece bencilliklerimin ötesinde davranıyorum çünkü kitap okumak bencilliği savurur.

21.asrın insan dünyasında değerli olan şeyler saklanarak diğer değerli olan şeyler gibi bilenin en kıymetli hazinesi halini alıyor. Oysa, bilgi paylaştıkça çoğalır, sevildikçe vuku bulur. Mutlaka ama mutlaka kitap okumalı insan. Satırlarda kaybolmalı, kendini aramalı, kitap sayfalarını çevirirken ağlamalı, ağlarken hala okumak için gözlerini silmeli. Yaşamalı bir insan bunu.

Bir başka insanın dünyasını keşfetmeli. Bir bakmalı pencereden, neler oluyor orada demeli. Bir karaktere bürünmeli. Karakteri çok sevmeli hayatına almalı ya da yazarın karakteri yönlendirmesini beğenmeyerek kendine yeni bir karakter yaratmalı ama önce tip ile karakterin farkını bilmeli. Bunlar elzem şeyler. Yemek, içmek hatta nefes almak kadar net şeyler. Kitap okumak, dost edinmek ya da aşka muhtaç olmak gibi bir şey…

Kendinizi sorgulayacağınız, en rezil sırlarınıza mutabık olacağına inandığınız bir yoldur kitap. Geri plana atılmamalı ya da geride bırakılmamalı. Önüne geçilmemeli ya da arkasından gitmemeli kitabın; sadece yanında olmalı…

Şimdi ben uzun uzun anlatıyorum ama gelecek bahaneyi de biliyorum: Boş zamanım yok. Bunu diyen de zaten kitap okumasın çünkü kitap için boş zamana gerek yoktur kitap okumak için özel bir zaman ayrılır.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*