15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Kişisel Gelişim Kitapları Ne Kadar İşlevsel

Kişisel Gelişim Kitapları Ne Kadar İşlevselBir ara oldukça popülerdi kişisel gelişim kitapları. Genelde Amerikalı yazarların yazdıklarının Türkçeye çevrilmesiyle binlerce kitap doldurdu kütüphaneleri. Kah çok satıldı kah baskıları bulunamadı vs vs. Lakin başarılı olan kişisel gelişim kitabının ölçüsü çok satılmak mı yoksa insanların hayatlarına yön vermiş olmak mı? Yani tiraj denen şey, insanların başarısını belirliyor ve kişisel gelişim kitapların amacı olan “ İnsan hayatına yön verme” bu başarının neresinde kalıyor…

Size şöyle bir soru sorayım; Ferrarisini Satan Bilge Robin Sharma’nın bir dönem çok satan kitaplar listesinden hiç düşmeyen eseridir. Burada, bilge bir adamın nasıl bilge oluşu anlatılır ve elbette bu arada size muhteşem öğütler de verir. Bu kitap gerek ülkemizde gerekse yurt dışında fazlaca satıldı amma velakin bu kitabın ikincisi de çıktı: Ermiş Sörfçü ve Patron

Yüreğinin Peşinden Gidenlere Muhteşem Bir Hikaye. Hatta aynı yazar Ferrarisini Satan Bilge’den Gününüzü Aydınlatacak Sözler adında bir kitap daha çıkardı.

Şimdi sorarım size; madem bu kişisel gelişim kitabı, madem bu kitap insanların hayatlarını değiştirecek kadar güçlü neden kitabın devamı çıkıyor da devamı olan kitap da diğer kitaptan daha fazla satıyor. İnsanları değiştirmek amaçtı ya da insanları “İyi yola sevk etmek” amaçtı da insanlarımız bir kitabı anlayamadı da ikincisini de mi aldı?

Gariptir bu muhabbet, o yüzden çok uzatmaya gerek yok ama sizde bir kitap alırken o kitabı enine boyuna tartın. Tartın ki yarın bir gün o kitap sizin hayatınızı değiştirsin.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*