15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Kemik Erimesi (Osteoporoz)

Kemik erimesi kemiklerin yapısını kaybederek daha kırılgan hale gelmesi durumudur. Kemikler zaman içinde zayıflayarak gözenekli bir şekil alırlar. Bu durumda kemiklerin kırılmasını ve aşınmasını kolaylaştırır.

Kadınlarda bu durum menopozdan sonra gerçekleşirken erkeklerde ise 65-70 yaş aralığından sonra kemikler zayıflamaya başlamaktadır. Kemiklerin yapısı zayıflayarak kırılgan hale gelirler.

Kemik erimesinin en büyük belirtisi kamburluktur. Boyun zamanla kısalmaya başlaması ve belde ağrı gibi etkenler kemik erimesinin habercisi olabilir. 50 yaşın üzerinde olan kadınlarda daha sık görülür. Erken menopoza girenlerde de görülme ihtimali yüksektir. Güneşten yeteri kadar verim alamayan kişilerde ve kalsiyum yönünden eksik olan gıdalarla beslenmek kemik erimesine neden olmaktadır. Devamlı sigara içen kişilerde ve hareketsiz kalan insanlarda ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Kalsiyum yönünden zengin gıdalar alarak ve D vitamininden yararlanarak kemik erimesi hastalığının ilerlemesi önlenebilir. Fakat kemik erimesini tamamen tedavi edecek bir yöntem yoktur. Güneş ışığı almak hastanın D vitamini ihtiyacını karşılayacaktır. Kalsiyum yönünden zengin gıdalardan olan peynir, süt ve yoğurt gibi gıdaların alınmasına özen gösterilmelidir. Yumurta sarısı ve yeşil yapraklı sebzelerde kemik erimesi tedavisinde etkili olan besin kaynaklarındandır.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*