15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Kadınlar için Bağkur Emeklilik Şartları

Kendi adına ve kendi hesabına çalışma gösteren bireylerin, esnafların ve sanatkarların emeklilik türleri bağkurdur. Bağkur emeklilik çeşidi; kadınlar ve erkekler açısından primler itibari ile farklılık göstermektedir. Bağkur hesaplama SSK hesaplama ile bazı noktalarda birleşir iken bazı noktalarda da ayrılır.

Bağkur emeklilikleri; giriş tarihlerine göre farklılık göstermektedir. Bu bağlamda; hem 1999 – 2008 arası hem de 2008 sonrası olarak üç ayrı grubun varlığından söz edebiliriz.

Bayanların Bağkurdan Normal Emeklilik Yaşları Nelerdir?

Bu başlığımızı 2000’li yılların bize en yakın olan zaman dilimine vurarak anlatalım. Bu bağlamda;

  • 01.2036 ile 31.12.2037 tarihleri arasında dokuz bin günü tamamlamış olan bayanların emeklilik yaşı; 59 olarak hesaplanır.
  • 01.2038 ile 31.12.2039 tarihleri arasında dokuz bin günü tamamlamış olan bayanların emeklilik yaşı olarak; 60 yaş hesaplanmıştır.
  • 01.2040 ile 31.12.2041 tarihleri arasında dokuz bin günü tamamlamış olan bayanların emekliliği ise; 61 yaş olarak hesaplanmıştır.
  • 01.2048 tarihi itibari ile dokuz bin günü doldurmuş olan bayanların emeklilik yaşı ise; 65 olarak hesaplamıştır.

Bağkur

Bağkurdan emekli olacak bayanların format gereğince; 4/B şartları altında emekli olacaklarını belirtmek gerekir.

5400 Gün İle Yaştan Emeklilik

Kısmı emeklilik şartları olarak belirtilen yaş altmıştır. Bunun yanında; kısmı emeklilik şartlarına dahil olabilmek adına kadınların mutlaka 5400 günlük primlerini ödemiş olmaları gerekir. Konuyu açar isek; kadınların 5400 günlük prim ödemesi dahilinde kısmı emeklilik şartlarına dahil olabilmeleri için mutlaka 18 yıllık bir çalışma hayatının olması gerekir.

Normal Emeklilik Şartları

Kısmı emeklilik kapsamında değerlendirilmiş olan emekliliğin normal şartlarda tamamlanması halinde; kadınların hem prim ödemeleri hem de çalışma dönemleri gereğince normal emeklilik hakkına sahip olmalarıdır. Bağkur kapsamında normal emeklilik süreci ile emekli olmak isteyen bayanların mutlaka 9000 günlük primlerini ödemiş olmaları gerekir. Bunun yanında bağkur normal emeklilik yaşı da bayanlar açısında 58 olarak belirlenmiştir. Emeklilik yaşının bazı hallerde 58’ i aşıyor olması da muhtemel bir durumdur. Bu bağlamda; 9000 primini dolduruluş zamanı ile emeklilik yaşının doğru orantılı olarak hesaplandığını söyleyebiliriz.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*