20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Kadından Kentler

Kadından KentlerMurathan Mungan’ın eseri olan öykü kitabıdır. Hayret verici bir şekilde kadınların tasvirinin çok iyi yapıldığı ve okuyanın da “Yahu bunu bende yaptım” diyebileceği bir kitaptır.

Kitabı, bir hocamın önerisiyle okumuştum. Daha doğrusu fakültede okumamız gereken kitaplar arasındaydı. 18 yaşında okumuştum bu kitabı. İlk okuduğumda oldukça sıkıcı ve “banel” gelmişti. Hatta arkadaşlardan kitabın özetini almayı dahi düşünmüştüm. Nasıl olsa o kadar ders vardı bir de bununla mı uğraşacaktım? Ama yine de kendime yediremedim ve zar zor bitirdim kitabı.

Bana göre Murathan Mungan’ın anlatımı kuru ve yıpratıcıydı. Yaşanmışlıklardan başka da bir şey yoktu. O kitabı bugünlerde yeniden okudum. Anladım ki o kitabın hitap ettiği kitle belli bir yaşanmışlığı olan insanların daha doğrusu kadınların kitabı. Hissetmek, sadece yazmakla değil yaşanılanı yazarak yaşanmışlıklara dokunmakla olurmuş; bunu yeni anladım.

Kadından Kentler kitabı 10 Nisan 2008 yılında çıktı,  zaten ben de kitap çıkar çıkmaz alanlardandım. Üstelik özel bir gece ile okuyuculara tanıtıldı. Bu tanıtımda etkileyici kısa filmler de sunuldu.

Toplamda 16 adet öykü 16 adet kadın ve 16 adet kent var. Adından da belli olacağı gibi bu kitap kent ve kadın ilişkisini anlatıyor. Birçok eleştirmen için de kadın negatifliğinin toplamını anlatıyor ki bu eleştiriye katılmamak işten bile değil.

Kitabı okumak isteyenlerin şu yazıları da okuyarak kitabı almalarını tavsiye ederim:

Hande Öğüt, “Kadınların negatif ortaklığı”, Radikal Kitap Eki, 11 Nisan 2008
Asuman Kafaoğlu Büke, “Kadından Kentler”, Dünya Kitap Eki, 2 Mayıs 2008
Füsun Akatlı, “Kadına taşradan bakmak”, Milliyet Kitap Eki, 14 Mayıs 2008
Müjgân Halis, “Diyarbakır surları batı ile doğu arasında yükseliyor”, Sabah, 1 Haziran 2008

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*