20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Kablosuz Lan Bağlantısı

Wlan, mevuct Lan’ların kablosuz olarak oluşturulması veya kablolu Lan’a kablosuz özellik eklenmesi ile sağlanır. Kısaca kablosuz yerel alan ağıdır. Bu tür ağlarda iletişim kablo kullanılmaksızın radyo frekansları veya kızılötesi ile gerçekleştirilir. Kablosuz Lan standartları IEEE 802.11 a/b/g/n ile belirlenmiştir. Wlan oluşturmak için temelde iki cihaza ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan birisi kablosuz dağıtıcı diğeri ise alıcıdır. Wlan’lar ad-hoc ve infrastructure olmak üzere 2 yöntemle oluşturulur.

Global-WLAN-Market-Grew-Further-in-Q3Ad-hoc, bu yöntemde kablosuz ağda ki her cihaz diğer ile dğorudan kablosuz bağlantı kurar. Bu yöntemde ağda ki cihaz üzerinde bulunan kablosuz donanım hem dağıtıcı hem de alıcı olarak görev yapmaktadır. Kısa mesafedeki cihazların kablosuz haberleşmesi için kullanılabilir. Infastructure ise kablosuz yöntemde merkezde bulunan kablosuz dağıtıcı ile cihazların haberleşmesinde kullanılır. Kablosuz dağıtıcı diğer kablosuz ağ ile veya diğer kablolu ağ ile bağlantı olabilir.

Wlan üzerinde ki ağ cihazlarının kablosuz ağa bağlanabilmesi için kendi üzerlerinde Wriless NIC bulundurmaları gerekir. Bazı cihazlar üzerinde bu kart standart olarak gelirken, masaüstü bilgisayarlarda bulunmayabilir. Bu tür durumlarda USB, PCI veya PCMCIA arayüzler yardımı ile harici olarak WNIC’ler kullanılabilir. Ayrıca, infrastructure  yönteminde merkezde bulunacak kablosuz cihaz Access Point olabileceği gibi günümüzde internet erişimi için kullanılan ADSL modemlerin büyük çoğunluğu kendi üzerinden kablosuz erişime olanak sağlayabilmektedir.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*