20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Jailbreak

Bu yazımda sizlere Jalbreak’in ne olduğunu ve ne için yapıldığını anlatacağım. Öncelikle iOS’tan bahsetmeliyim. Apple’ın mobil işletim sistemi olan ve iPhone, iPad ve iPod Touch’ta kullanılan bu sistem oldukça akıcı, performanslı, sorunsuz ve bir  o kadar güvenlidir. iOS’u bu kadar özel kılan şey ise kapalı kutu bir mobil işletim sistemi oluyor olması. Kullanıcılara tamamen kendini kapatan sistem sayesinde hızlı çalışıyor ve güvenli bir sistem olmayı başarıyor. Fakat kullanıcılar bu kısıtlamadan oldukça rahatsız olduklarından dolayı cihazın yönetimini ele geçirmek isterler. Bunun için de iOS’un tüm kök dizinlerine ulaşılması gerekmektedir. Burada ise devreye Jailbreak giriyor. Bağımsız yazılımcılar tarafından geliştirilen Jailbreak aracı ile iOS kullanıcıları telefonlarını özgür bir hale getirebiliyorlar.

iphone-jailbreakAndroid mobil işletiminde ki Root işleminden ziyade Jailbreak Apple tarafından yetkilendirilmemiş bir uygulamayı çalıştırmak isteniyor ise gereklidir. Jailbreak işlemi Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olmasının yanında Apple’a göre ise garanti ihlali olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca Jailbreak işlemi ile App Store’da bulunan ücretli uygulamaları Cydia sayesinde ücretsiz bir şekilde cihazınıza yükleyebiliyorsunuz. Zaten bir çok kullanıcı Jailbreak işlemini bu yüzden yapmaktadır.

Eğer yeterli bir bilgiye sahip değilseniz, Jailbreak işlemine başlamanızı önermiyorum. Çünkü Jailbreak işlemi sonucu cihazınıza zarar verebilirsiniz. Yeterince bilgi edinmeden başlamayın.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*