20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

İyi Kolesterol (HDL)

İyi Kolesterol (HDL)İyi kolesterol kanda var olan yağlardan biridir. Vücut için yararlı olsa da yüksek olması halinde bir takım damar hastalıklarına neden olabilir.

Kadınlarda iyi kolesterol seviyesi 45 mg/dL, erkeklerde ise 35mg/dL değerleri normal olan değerlerdir. Bir kişide 60mg ya da bu seviyeden daha yüksekse normaldir. Fakat 40mg altındaki değerler riskli gurubun içine girer. Aşağıda olan değerler için doktorun önerdiği bir takım önlemler olacaktır.

Bu önlemlerden ilki kilo vermektir. Kilonun yüksek olması iyi kolesterolü etkilemektedir. Bunun yanında sigara içen kişinin sigarayı derhal bırakması önerilir. Devamlı hareketsiz kalmaktan vazgeçilip gün içinde kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Ürik asit ölçüsüne her yıl bir defa baktırmak gereklidir. Kan basınç oranı 135/85 sınırı altında tutulmalıdır.

İyi kolesterol seviyesi düşük olan kişilerin soya ürünleriyle beslenmesi oldukça sağlıklı olacaktır. Bitkisel proteinlerin Hdı seviyesini yükselttiği bilinmektedir. Şeker ve un gibi karbonhidratlardan uzak durulmalıdır. Soğan, sarımsak gibi besinler tüketilerek değerler yükseltilmelidir. Peynir, süt, krema gibi besinlerden uzak durulmalıdır. Balık ve yeşil yapraklı sebzeler değerlerin yükselmesini sağladığı için mutlaka yenmesi gereken besinler arasındadır.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*