15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

İskender Pala

İskender Palaİskender Pala, aslen bir profesördür. Alanı ise Eski Türk Edebiyatı ya da yaygın adıyla Divan Edebiyatıdır. İskender Pala’nın bilimsel anlamda birçok makalesi var. Bu makalelerin yanı sıra Osmanlı Edebiyatı alanında da kayda değer çalışmaları var. Örneğin bu çalışmalardan birisi olan Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü, Türkoloji alanında ciddi bir boşluğu doldurmuştur. Ayrıca kapsamlı olması bakımından da alanında ilk ve tektir.

Romanlarıyla da dikkat çeker İskender Pala. Katre-i Matem ile başladığı romancılık hayatında Od, Aşkname, Şah ve Sultan, Mihmandar, Hoş Sadâ, Bir Barbaros Romanı, Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk kitaplarıyla devam etmiş.

Romanları dışında araştırma kitapları da vardır. Nitekim bütün bunlar İskender Pala’yı başarılı bir yazar yapar mı?

Bana göre başarısız bir anlatıcı İskender Pala. Romanlarında karakterlere tam hakim olamıyor. Tanrı anlatıcı rolünü benimsemiş ama karakterlerinin aklından geçenleri tam olarak aktaramıyor. Anlatımının akıcılığına sözüm yok; yalnız Divan Edebiyatı gibi bir edebiyatın profesörü aşamasındaki birisinin anlatımının akıcı olması şaşırtıcı olmamalı.

Genel değerlendirmede tüm roman kahramanlarını tarihten seçiyor hemen hemen. Bu da onu bana göre onu ürkek bir yazar yapıyor çünkü ilham ile yazıyor; kendisine bir kahraman yaratamıyor.  Yeni bir dünyaya giriyorsunuz ama bu dünyada intihalleri sezmiyor değilsiniz.

Onu eleştirdiğim diğer bir ciddi nokta ise edebiyatın sadece eski ve klasik kısmından yararlanması. Bir Sabahattin Ali ya da bir Aziz Nesin okuduğunu pek düşünmüyorum ki bu da onu sadece Eski Edebiyat Profesörü yapıyor; bir edebiyatçı değil.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*