15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

IrDA ve Wireless USB Nedir

urun2_kumandaBu yazımda, sıklıkla kullandığımı bir teknoloji olan kızılötesini anlatacağım. Sıklıkla diyorum çünkü eğer televizyon izliyorsanız, bu teknolojiyi sıklıkla kullanıyorsunuz. Elinize aldığınız kumanda, televizyon ile kızılötesi ışınlar ile veri alışverişini sağlıyor. Ardından ise Wireless adaptörlere geçeceğim.IrDA’nın açılımı Infared Data Assoction’dur. Kızılötesi ışınlar kullanılarak oluşturulan kablosuz bir PAN teknolojisidir. En çok bilinen IrDA cihaz televizyon kumandalarıdır. IrDA ile cihazların haberleşebilmesi için birbirinin görüş açısında ve kısa mesafede bulunmalıdır. IrDA ile en fazla 4 Mbps hıza çıkılabilmekle birlikte 16 Mbps, 100 Mbps, 512 Mbps ve 1 Gbps hızlarına çıkabilen versiyonları da gelliştirilmektedir.

Kızıl ötesi teknolojisini iki tür kullanmak mümkündür. Birincisi görüş hattı ( direct beam, line of sight ), ikincisi ise yansıma ( diffused beam ) yöntemidir. Doğal olarak görüş hattı yöntemi diğerine oranla daha fazla veri iletimi sağlamaktadır. Ancak uygulamada daha geni alanı kapsaması için yansıma yöntemi tercih edilmektedir.

Wireless USB, kısa mesafede ve yüksek bant genişliğinde radyo frekansları ile kablosuz iletim ortamı sağlar. 3 metreye kadar mesafelerde 480 Mbps, 10 metreye kadar mesafelerde 110 Mbps hızlarında veri transferi gerçekleştirilebilir. WUSB oyun konsolları, yazıcılar, tarayıcılar, dijital kameralar gibi donanımların bilgisayar ile kablosuz haberleşmesi için kullanılmaktadır. WUSB mimarisi 127 cihaza kadar bağlantıya izin vermektedir. WUSB hublar ile USB 3.0 cihazlar kablosuz olarak kullanılabilmektedir.

Hakkında YasinGNC

Bir yorum

  1. bilmeyenler için güzel ve anlatıcı bir konu olmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*